Karadeniz bölgesine ait tarım ve hayvancılık

şimdi sizlere bu yazımızda sizlere karadeniz bölgesine ait tarım ürünleri, karadeniz bölgesine ait tarım ve hayvancılıkla ürünlerini anlatacağız.

Hayvancılık tarımsal ürünlerin olmazsa olmazıdır. Hayvancılık sayesinde, elde edilecek ürünleri kolayca alabiliriz bunun nedeni ise hayvanın gücünden yararlanabiliyor olmamızdır. Yer şekillerinden ötürü ve iklim faaliyetleri neticesinde ülkemizde bir çok hayvan besleme şansımız vardır.

Ülkemizde balıkçılık faaliyetinin en yaygın olduğu yer Karadeniz bölgemizdir. Bunun sebebi ise denizi besleyen akarsular çoktur ve balıkların ulaşabileceği besin kaynağı fazladır.

Türkiye’nin iklimsel ve coğrafi koşulları büyükbaş hayvancılık için elverişsizdir. Bundan ötürüdür ki büyükbaş hayvancılık yapabilmek adına sadece Doğu Karadeniz bölgemiz vardır. Buralarda yazın iklimsel özelliklerinden ötürü, gür otlaklar yetişmektedir.

Türkiye’nin coğrafi yapısı ve iklimsel özellikleri neticesinde arıcılık da gelişmiştir. Arıcılık yaparak, bal mumu, arı sütü ve polen yapılabilir. Neredeyse arıcılık ülkemizde her yerde yapılabilmektedir.

Sizlerde Karadeniz bölgesine ait tarım ve hayvancılık ile ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.