Karadeniz bölgesinde ekonomik faaliyetleriyle ön plana çıkan bir iş adamının çalışmaları

Karadeniz bölgesinde ekonomik faaliyetleriyle ön plana çıkan bir iş adamının çalışmaları hakkında yazı. Karadeniz bölgesinde ekonomik faaliyetleriyle ön plana çıkan bir iş adamının çalışmaları

Karadeniz yöresinde fazlasıyla ekonomik etkinlik yapması ile tanınan bir iş adamının iş yaşamı nasıl ve ticari etkinlikleri nedir kısaca göz adalım. Bilindiği gibi Karadeniz yöresinde fındık, çay ve tütün üretimi yoğun olarak yapılmaktadır.

Çay üretilmesi işimde görev alan Serkan Bey tarafından yapılan ekonomik faaliyetleri yakından inceledik. Serkan Bey yöre üzerinde çok sayıda köyden üretici olan çiftçilerden çay alıyor ve fabrikalarında satıyor. Kendisi bir açıdan komisyonculuk görevinde sayılabilir.

Yıllardır bu görevde olduğunu iddia eden Serken Bey adamlarının yardımı ile köylerden ürünleri topladığını vurguluyor. Çayları ise kalite özelliklerine göre toplayıp ona götüren çiftçiler ürünleri kaliteye göre böldüğü için bu işten para kazanıyor. Serken Bey onlara ödemelerini haftada bir yapıyor, çay fabrikalarından ise ücretini aylık olarak almaktadır.

Bu şekilde kendisinin de köydeki çiftçilerin de para kazandığını söyleyen Serkan Bey çayların Karadeniz yöresinde yüksek kalitede yetiştirildiğini fakat geçmişteki kadar çok üretimin olmadığını söylüyor. Bunun ardından Serkan Bey’e üretimdeki düşüşün nedenini soruyoruz.

Nedenleri sıralamaya başlayan Serkan Bey gençlerin eğitim alabilmek için köylerden taşındığını ve çiftçilik yapan insanların sayısının bu şekilde azaldığını söylüyor. Ancak buna rağmen devam eden ticaret hem yöreye hem de ülkenin ekonomisine büyük katkılarda bulunmaya yetiyor. Ülke içinde ve dışındaki pazarlara yollanan çayların yükselen istekleri karşılamadığı ise durumun kötü tarafı.

Neticede Serkan Bey kendisi için köy insanından ürün toplayan çalışanlarını haftada bir ziyaret ederek ödeme yapıyor. Topladığı ürünleri kendi ismine çay fabrikalarına yollatıyor. Bu şekilde de ürünleri topluca satıyor ve köylünün de kazanmasını sağlıyor.

Karadeniz bölgesinde ekonomik faaliyetleriyle ön plana çıkan bir iş adamının çalışmaları hakkındaki yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.