Karadeniz bölgesi iklimi ve tarım ürünleri

Karadeniz bölgesi iklimi ve bitki örtüsü kısaca, Karadeniz bölgesinin iklimi ve tarımı hakkında sizlere bilgilendirmeler yapacağız.

Karadenizin iklimi, dağların denize paralel uzanmasından dolayı, Kuzey Anadolu dağlarının ikliminden etkilenmektedir. Kıyıları bol yağış alır ve yazları normale göre serin geçmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 14 derece civarında seyretmektedir. Nemlilik oranı yüksektir, günlük ve yıllık sıcaklık miktarları çok fazla değişiklik göstermez. Denizlerden gelen nemli havalar, çok fazla yağışa neden olmaktadır.

Yamaç yağışları ağırlıklı seyreden yağışlar, her mevsim yağmakla birlikte en çok sonbaharda , en az ilkbaharda düşerler. Her mevsim birazda olsa yağışlar vardır.

Kıyıdan iç taraflara gidildikçe, iklim karasallaşmaya başlar ve iç taraflarda kuraklık baş gösterir.

Karadenizin iklim koşulları neticesinde bitki örtüsü ormandır. Ülkemiz ormanlarının %27 si karadenizde bulunmaktadır. Kıyıda yer alan ağaçlar genelde nemi seven, fındık, ladin, kızılağaç, kayın gibi ağaçlardır. Yükseklik arttıkça geniş karışık ve iğne yapraklı şeklinde kuşaklar oluşturur.

Karadeniz bölgesinde yetişen ürünler ise: çay, fındık, tütün, mısır , elma, turunçgil, muz, kivi, zeytin, soya fasülyesi, keten , kenevir ve şeker pancarıdır.

Karadeniz bölgesi iklimi ve tarım ürünleri hakkındaki bilgiler umarım sizlere faydalı olmuştur.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.