Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Eylül 2020

Kapıkulu Askerlerinin Özellikleri ve Görevleri

Osmanlı Devleti ordusunu padişaha bağlı olan yaya, atlı ve teknik sınıftan meydana gelen asker ocakları olan kapıkulu askerleri ocakları meydana getirirdi.

Kapıkulu askerlerinden önce Osmanlı ordusunda yayalar ve müsellemler görev yapıyordu.

Şehir güvenliğinden ve sınır güvenliğinden sorumlu olan kapıkulu askerleri, tüfek, kılıç, ok, yay, kalkan, mızrak gibi savaş aletleri kullanıyorlardı. Ayrıca kapıkulu askerleri kavanin-i yeniçeriyan adı verilen sert ve katı kurallara göre görevlerini devam ettiriyorlardı.

Kapıkulu askerlerinin ailelerinin olması kesinlikle yasaktı. Ayrıca kapıkulu askerleri hiç bir din ile bağlantı kuramazdı. Hükümdar haricinde kimseye körü körüne bağlanamaz; maddi ve manevi konularda ya da duygusal bağlamda bağlı olamazlar.

Yukarıdaki bölümde açıkladığımız bilgilerden yola çıkarak kapıkulu askerlerinin kesin sınırlarla çevrilmiş kurallar etrafında devlete ve öncelikle padişaha bağlı olduğunu; padişaha koşulsuz hizmet ettiklerini görmekteyiz. Çünkü belirttiğimiz gibi kapıkulu askerlerinin ailelerinin olması yasaktı; onlar evlenemez, onların eşleri olamaz ve herhangi bir dine bağlı olamazlardı.

Kapıkulu Askerlerinin Özellikleri Maddeler Halinde Sizlere Açıkladık. Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz