Kanserle Savaş Haftası İle İlgili Yazı

Kanserle savaş haftası ile ilgili yazı hakkında bilgi kısaca

Kalp hastalıklarından sonra en sık 2.ölüm nedeni olan kanser, birçok insanın erken yaşta ölümüne neden olur. Dünya Sağlık Örgütü’nden elde edilen verilere göre insanların dörtte biri kanser hastalığıyla karşı karşıya kalıyor. Kanser türlerinin çeşitleri cinsiyetler için farklılık gösteriyor ve erkekler için en ciddi ölüm nedeni oluşturan kanser akciğer kanseri iken kadınlar için mrme kanseridir.

Kanser kelimesi İngilizce’de yengeç anlamına gelmektedir. Aynı yengeçler gibi kanser hastalığı da anormal çoğalan hücreler ile vücudun dokularını, organlaını sarar. Bu çoğalan hücreler başka dokulara da yayılabilir ve yengeçlerin kollarını sardığı gibi vücudu sarar. Kanser tek bir kontrolsüz hücrenin çoğalması ile oluşur. Bu hücreler çoğalma ile ilgili kontrollerini kaybettikleri için normal dokuya ait işe yarar hücreler değildir. Bu hücrelerin büyümesi ile tümör adı verilen işlevsiz kitleler oluşur.

Problemli bir hücrenin kontrolsüz olarak bölünme yeteneği, o hücrenin hücre zarındaki antijenlerin sayısına ve niteliklerine göre belirlenir. Bu değişiklikler kanser lehine arttığında ise hücre kontrolden çıkarak bölünmeye başlar.

Vücuttaki her kitle için kanser terimi kullanmak doğru değildir. İngilizce karşılığı yengeç olan kanser kelimesi, tedavi edilmediği takdirde insanı zayıflatan, dokularını ve organlarını büyük zarara uğratan kitlelere ad olarak verildi. Her yıl ABD’de 1.350.000 kişi kamser hastalığına yakalanmaktadır. Kanser hastalığının kalıtsal geçiş faktörü de bulunmaktadır. Kansere bağlı ölüm oranı siyah ırkta beyaz ırka göre daha yüksektir ve erkeklerde de kadınlara göre daha fazla ölüm görülmektedir.

Kanser oluşumuna ise kendi yarattığımız faktörler neden olur. Batı ülkelerindeki kanser nedenli ölümlerin en önemli nedeni sigara ve beslenme alışkanlıklarıdır. Bu faktörler o kadar etkilidir ki yüzde 65 kadar büyük bir orandan bahsedilmektedir.

Kanser ayrıca insanın hayat kalitesini düşüren, psikolojik açıdan yoran bir hastalıktır. Teşhis ve tedavi maliyetleri de bir o kadar yüksektir. Ayrıca kanser hastalığının tüm mekanizmaları tam olarak anlaşılabilmiş değil ve bilim dünyası tüm bilinmeyen yönlerinin aydınlatılması, her evrede tedavinin mümkün olması gibi hedefler edinmiş durumda.

nocanvas_1-7-nisan-kanser-haftasi-b5t8i

Kanserle Savaş Haftası İle İlgili Yazılar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.