Kanın Vücutta Dolaşımını Sağlayan Organlar Nelerdir

Kan insan bedeni için hayati bir önem taşımaktadır ve kanın oluşumunda dolaşım sistemi organları görev yapmaktadır. Kanın dolaşımını sağlayan yapı ve organlar şunlardır:

1.Kalp: Akciğerler tarafından korunan kalp göğüs kafesinin içinde yer almaktadır. Bir insanın yumruğunun büyüklüğü ne kadarsa kalbinin büyüklüğü de o kadardır. Kalp bedenimizde bulunan temiz kanın pompalanması görevini üstlenmektedir. Bedenimizde bulunan kirl kan ise yine kalp tarafından temizlenmesi için akciğere yollanır. Kalp özel bir kas sisteminden meydana gelmektedir ve bu kaslar hiçbir zaman yorulmamaktadır.

2.Kan Damarları: Kalbimize bağlı olan damarlarımız bedenimizin içinde ufak damarlara ayrılmaktadır. Bedenimizdeki temiz kan bu damarlar sayesinde tüm vücuda dağılır. Damarlar bununla birlikte organlar arasındaki madde dağılımını da gerçekleştirir. Bu damarların bazılarında oksijen bazılarında ise karbondioksit vardır. Karbondioksit içeren kanın rengi koyu kırmızı, oksijen içeren kanın rengi ise parlak kırmızıdır.

3. Kan: Kan bedenin ısısını ayarlamakla birlikte vücudum savunmasını kuvvetlendirir. Aldığımız besinlerin dağılımını sağlarlar. Boşaltım sistemine gönderilen atıkların taşınmasını da damarlar üstlenir.

 

Kan Dolaşımında Görev Yapan Organlar Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

13 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.