Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Kangal Köpekleri Özellikleri Hakkında Bilgi

Kangal çoban köpeği, anadolu çoban köpeği ya da kangal köpeği olarak da bilinir, Türkiye’nin Sivas ilinde ve özellikle Kangal ilçesinde geliştirildiği sanılan, sürü­yü güdüp korumasıyla ünlü çoban köpeği soyudur. Bazı arkeolojik bulgulara dayanılarak kökeninin eski Anadolu uygarlıklarına de­ğin uzandığı sanılmaktadır. Bu soy Osman­lı Devleti’nde yaygın ve özenli bir biçim­de yetiştirilmiş, kalıtsal özellikleri bakımından başarıyla korunmuştur. Daha son­raki yıllarda bekçi köpeği olarak da kullanı­lan Kangal çoban köpekleri 1970’lerden başlayarak askeri amaçlar için de eğitilmiş­tir. Çok iri yapılı olan bu köpeklerin erkeği 50-70 kg, dişisi 40-60 kg’dir. Omuz yükseklikleriyse 80 cm’yi aşabilir. Postu sık ve kısa tüylü, boyun ve omuz bölümünde daha kalındır. Renkleri kirli beyaz, açık san, boz, kahverenginin değişik tonlarında ya da kırçıl olabilir. Ağız ve kulak çevresiyle burun ucu değişen genişlikte siyahtır. Başı iri, göğsü geniş, çeneleri, boynu ve özellikle ön bacakları çok güçlüdür. Yukarı doğru kıvrık duran kuyrukları tetikteyken kalça seviyesinde halka biçimini alır. Kulakları orta irilikte ve kıvrıktır. Bu köpekler kara iklimine başarıyla uyarlanmış olmalarından ötürü soğuğa ve sıcağa karşı dirençlidir; ama nemli bölgelere uyum sağlamakta zor­luk çekerler.


Kangal çoban köpekleri çok zeki, duygulu, uysal, görevine ve sahibine sonuna kadar bağlı hayvanlar olarak tanınır. Gen yapısın­da başka bir köpek geni olmayan ender köpek soylarından biridir. Birlikte yaşadığı insanın ve içinde bulunduğu ortamın özel­liklerini kolayca benimser. Görevi başında kendinden emin ve korkusuzdur. Özel bir eğitim görmeden koyun sürülerini başarıyla yönetir. Birbirine karışmış sürüler arasında kendi sorumluluğu altındaki koyunları şaş­maz bir kesinlikle ayırır. Erkek ve dişi, uyum içinde koruduklar, sürüye yönelen her türlü hayvan saldırısını püskürtebilir. Dişi genellikle saldırganı oyalarken erkek büyük bir hızla koşarak ilk güçlü darbeyi göğsüyle indirir.

Kangal Köpekleri hakkında bilgi, Kangal Köpeklerinin özellikleri

Köpeklerin soy kayıtlarını tutan ve standartlarını belirleyen en tanınmış kuruluşlar­dan İngiltere Köpek Kulübü, Kangal çoban köpeğini ayrı bir soy olarak onaylamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eylül dedi ki:

    benim bir tanıdığımın köpeği vardı bir gün herkes evden çıkmış ve kapıyı açık bırakmışlar kangallarıda evde kimse varmı diye havlamış ama herkez çıkmış. sonra da kapı eşiğine yatıp orda bütün gün nöbet tuttmuş

Yorum Yaz