Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Kanarya Adaları Nerede

Kanarya Adaları hakkında Bilgi, Kanarya Adaları Nerede

Kanarya Adaları, İspanyolca islas cana­rias, İspanya’da özerk bölge (comunidad autónoma). Las Palmas ve Santa Cruz de Tenerife illeriyle yönetsel bakımdan bu illere bağlı Büyük Kanarya, Fuerteventura, Lanzarote, Tenerife, La Palma, Gomera ve Hierro adalarını içine alır. Özerk bölge 10 Ağustos 1982’de kurulmuştur.

Kanarya Adalarına ilk yerleşenler Guançelerdi. Romalılar Kanarya Adalarının varlığını Mauretania (Moritanya) kralı II. Iuba’nın adalara yaptığı bir keşif seferinin kayıtların­dan öğrendiler; bu kayıtlar Plutarkhos ve Plinius (Yaşlı) tarafından saklanarak sonra­ki kuşaklara aktarılmıştı. 999’da Araplar Büyük Kanarya Adasına çıktılar ve burada ticaret yapmaya başladılar. 13. ve 14. yüz­yıllarda Ceneviz, Mayorkalı, Portekizli ve Fransız denizciler adalara geldiler. 1404’te Kastilya kralı III. Enrique tarafından adala­rın kralı yapılan Juan de Béthencourt Lanzarote, Fuerteventura ve Hierro’nun fethini tamamladı ve yönetimi yeğeni ot’ya bırakarak Aralık 1406’da Avrupa’ya döndü. Gomera Adası 1420-79 arasında Portekiz egemenliği altında kaldı. 1479’da imzalanan Alcâçovas Antlaşması’yla Porte­kiz İspanya’nın Kanarya Adaları üzerindeki egemenliğini tanıdı ve adaların geri kalan bölümünün fethi 1496’da tamamlandı.

1927’ye değin Kanarya Adaları tek bir il oluşturuyordu. Bu tarihte, Las Palmas ve Santa Cruz de Tenerife limanları arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle adalar iki bağımsız ile bölündü. Büyük Kanarya Adası, Fuerteventura ve Lanzarote ile üze­rinde yerleşim olan üç adacık (Alegranza, Graciosa, Lobos) birkaç ıssız kaya oluşumlarıyla birlikte Las Palmas iline; Tenerife adaları, La Palma, Gomera ve Hierro ise Santa Cruz de Tenerife iline bağlandı. Günümüzde Kanarya Adalarını oluşturan yedi büyük adadan her biri kendi meclisine (cabildo insular) sahiptir.

Yengeç Dönencesinin 4° kuzeyinde yer alan Kanarya Adalarının iklimi astropikal- dir. Sıcaklık yüksektir ve mevsimlere göre pek az değişiklik gösterir. Kasım ve aralık aylarında yoğunlaşan yıllık yağış miktarı ender olarak 250 mm’yi geçer. Kanarya Adaları Nerede konusunda bilgiler verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz