Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2021

Kan Bağışının İnsan ve Toplum Açısından Önemi

Kan Bağışının İnsan ve Toplum Açısından Önemi hakkındaki yazı. Kan Bağışının İnsan ve Toplum Açısından Önemi

Bu yazı ile kan bağışı olayının toplumsal olarak değeri ile ilgili bilgiler sunacağız. Kan bağışı toplum için yardımlaşma ve dayanışmanın temel örnekleri sayılır. Hiç bir insan başına nerede ne geleceğini tahmin edemez.

Kimi zaman hiç beklemediğimiz bir yerde başımıza kaza gelir ve kan kaybı ile sonuçlanabilecek bir duruma düşebiliriz. Hele ki kan grubumu zor  Bulunuyorsa iş daha da zor hale gelir.

Kimi zamanlarda radyo ve televizyonlardaki duyuruları duyunca pek ilgilenmeyiz. Halbuki bu duyuruları dikkate alıp elimizden geldiğinde yardımcı olmalıyız. Bu durum bir gün bizim başımıza da gelebilir ve yardıma muhtaç olabiliriz.

Kan verme toplumsal olarak sahip olmadığımız bir huydur. İnsanlar bütün bilgilendirmelere rağmen kan vermekten korkup kaçınırlar.

Kan verme olayı sağlık için de faydalı bir davranıştır. Kanı verdiğimizde vücut tekrardan yenisini üretir ve damarlarımızda daha taze kan dolaşmış olur. Kan vermenin diğer faydaları da şunlardır;

Kan hücreleri yenilenir ve kan yapıcı organlar daha sık çalışır.
Genç hücrelerimiz dolaşıma kazandırıldığından bağışıklığımız daha aktif olur.
Kandaki yağ oranı da azalır.
Kalp krizinin görülme oranı azalır.
Her kan verdiğimizde kan ile bulaşan hastalıklar ile ilgili de tarama yapılır ve bu sayede sürekli kontrol altında olmuş sayılırız.

Kan Bağışının İnsan ve Toplum Açısından Önemi hakkındaki yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rojin dedi ki:

    bu değil ki yaaa

Yorum Yaz