Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Kamikaze Nedir

Kamikaze ne demek özellikleri, Kamikaze nedir

Kamikaze, II. Dünya Savaşı’nda düşman hedeflerine (genellikle gemilere) intihar uçuşları yapan Japon pilotları ve bu saldırılarda kullanılan uçaklardır. “Kutsal rüzgâr” anlamına gelen kamikaze sözcüğü, 1281’de Japonya’yı batıdan tehdit eden Moğol istila donanmasını dağıtan tayfunun anısına kul­lanılır.

Japonlar özellikle Ekim 1944’teki Leyte Körfezi Deniz Savaşı’ndan sonra kamikaze yöntemine başvurdular. Kamikaze’lerin ço­ğu, sıradan avcı uçakları ya da hafif bombar­dıman uçaklarıydı. Hedeflerini vurmak üzere havalanmadan önce genellikle bombalarla ve ek yakıt depolanyla yüklenirlerdi.

Japonların kamikaze olarak kullanmak için geliştirdiği pilotlu füzelere Müttefikler, Japoncada “aptal” anlamına gelen Baka adını takmışlardı. Uçağa bağlandıktan son­ra füze pilotunun dışarı çıkması olanaksızdı. Hedefe en az 80 km kala ve en az 7.500 m yükseklikten bırakılan füze hedefe yaklaşık 3 km kalıncaya kadar süzülürdü. Bu anda pilot üç roket motorunu çalıştırarak son pikesinde füzeye saatte 600 milin üzerinde hız veriyordu. Füzenin burnuna yerleştirilen patlayıcıların ağırlığı bir tonun üzerindeydi.

II. Dünya Savaşı süresince kamikaze saldı­rıları sonucunda 34 gemi battı, yüzlercesi hasar gördü. Kamikaze’ler Okinava’da yak­laşık 5.000 kişiyi öldürerek, ABD Deniz Kuvvetleri’ne, tarih boyunca tek bir çarpış­mada aldığı en büyük kaybı verdirdiler. Kamikaze saldırılarına karşı en etkili savun­ma, yaklaşan uçağa yoğun uçaksavar ateşi açılmasıydı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz