Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Kam Nedir

Kam ne demek , Fizikte Kam

Kam Nedir ? Dönerek ya da ileri-geri hareket ederek, yörüngesi önceden belirlenmiş bir devinimi, başka bir dayanak organına akta­ran makine parçası. Kamın dayanağı hare­ketlendiren yüzeyi, iletilmek istenen devini­min yörüngesine ve dayanağın profiline bağlı olarak yapılır. Dayanak ise çoğunlukla yassı ya da çemberseldir.

kam

Başlıca kam düzenekleri şunlardır: 1) İste­nilen profilde hazırlanmış döner bir disk ya da levha, 2) yüzeyinde açılan bir oluğa dayanağın ucundaki tekerciğin yerleştirildi­ği bir levha, 3) yüzeyinin çevresine dayanak oluğu açılmış silindirik ya da konik bir organ, 4) uç bölümü istenilen profilde biçimlendirilmiş bir silindir, 5) istenilen biçimde hazırlanmış ileri-geri hareketli bir kama.

Kam-dayanak düzeneğinden, bir makine organının basit bir hareketinin, başka bir organın, önceden tanımlanmış daha karma­şık, özellikle de birincil harekete göre daha duyarlı olarak zamanlanması gereken ve kesikli devinen bir hareketine dönüştürül­mesi işleminde yararlanılır. Örneğin bir otomobil motorunda kam milinin (eksantrik mili) hareketi, krank milinin (şaft) hareketi­ne sabit bir oranla bağlı olan basit bir dönme hareketidir; buna karşılık kamların aracılığıyla elde edilen supap hareketi, krank milinin hareketine göre çok daha duyarlı olarak zamanlanmış ve supapların kapalı kaldığı sürelerde kesintiye uğrayan karmaşık bir harekettir. Kamlar otomatik takım tezgâhlarının, dokuma ve baskı maki­nelerinin ve birçok başka makinenin son derece önemli ve zorunlu organlarıdır. Da­yanaklar, kamların üzerindeki oluklara yer­leştirilmediğinde, dayanağın kama yaslan­masını sağlamak için yaylardan yararlanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz