Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kalp İle İlgili Yazı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Kalp İle İlgili Yazı

Kalbin önemi ile ilgili yazı, kalp ile ilgili yazılar

Kalp, ritmik kasılmaları sayesinde vücudumuzda kan dolaşımını sağlayan organımızdır. Son derece hayati bir görev taşıması sebebiyle insan vücudunun en önemli organıdır. Yürek ve gönül sözcükleri de kalp kelimesinin eş anlamlılarıdır.

Kalp, kulakçık ve karıncık olmak üzere kanın odacığa sahiptir. Balıkların kalbi iki odacığa sahiptir ve bu odacıklarda kirli kan vardır. Karıncıktan çıkan kan, solungaçlar aracılığıyla temizlenir. Temizlenen kan vücuda yayılır.

Kurbağaların kalbi üç bölümden oluşur. Üstte iki kulakçık ve alt tarafta iki karıncık mevcuttur. Karıncık temiz ve kirli kanın karıştığı yerdir. Vücutlarında dolaşan kan karışıktır. Sürüngenlerde de durum benzerdir. Onların kalbi de üç bölümlüdür ve vücutlarında kirli ve temiz kan birlikte dolaşır.

Sigara İçmek Kalbe Zarar Verir

Tütünün damarları daraltma özelliği vardır. Buna rağmen sigaranın kalp damarlarına verdiği zarar tam olarak bilinememektedir.  Miyokart enfarktüsü sigara içenlerde ve içmeyenlerde aynı oranda görüldüğünden bazen doktorlar günde üç dört sigaraya kadar müsaade edebilir. Nikotine karşı duyarlı olan insanlar sigara içtiğinde kalpleri daha hızlı atar ve yorulur. Bu nedenle sigara içmek kalbe zarar veren unsurlardandır.

İklimin Kalp Üzerindeki Etkileri

İklimin kalp ve damar sağlığı ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.  Sanılanın aksine sıcak iklim kalbi olumlu etkilemez. Öksürük ve nefes almada zorlanma gibi şikayetler sıcak iklimde geçer diye bir kaide yoktur. Bununla birlikte yüksek yerlere oranla deniz seviyesine yakın coğrafyalar kalp sağlığı için daha uygundur. Ancak iklim şartları ve coğrafi konumun kalp hastalıkları üzerindeki etkisi kesin olarak saptanmış bir gerçeklik değildir.

Kalp İle İlgili Yazı Hakkında Bilgi Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Çok güzel

  2. hülya dedi ki:

    çok güzel bir yazı teşekkürler

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781