Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

Kalp İle İlgili Yazı

Kalp ile ilgili yazılar, kalp hakkında yazı

Kalp basınç farkı oluşturarak kan dolaşımını sağlayan, dolaşım sisteminin temel organına verilen isim. Yürek ve gönül olarak da kullanılır. Görevinin önemliliğinden dolayı, canlı varlıkların hayat merkezi olarak kabul görür. Sözlük anlamı olarak, değiştirmek, çevirmek veya değişmek, çevrilmek anlamlarında bulunur.

Arapça gramer kuralı olarak kalp, (vav) veya (ya) harflerinin (elif) harfine çevrilip okunmasıdır.

İnsan ve hayvan vücudunun bir bölümü olan kalp,atrium ve ventrikül adı verilen, kanın toplandığı odacıklar bulunur.Balıklarda kalp iki bölümlüdür. Dolaşımlarında kirli kan bulunur. Karıncıktan bir aortla çıkış yapan kan, temizlenmek için solungaçlara ulaşır. Buradan sonra temiz olarak vücuda dağılır.Kurbağalarda üç bölümlüdür. Üstte iki kulakçık, altta bir karıncık ihtiva eder. Temiz ve kirli kan karıncıkta birbirine karışır. Vücutlarında karışık kan bulunur. Sürüngenlerde de kalp üç odacıklıdır. Karıncıkta yarım bir perde olmasına rağmen vücutlarında kısmen de olsa karışık kan bulunur.

Kalp Sağlığınız Açısından Sigara İçmeyiniz

Tütün içimindeki karbonmonoksit, damar vazokonstrüktördür. Yani derinizin sathına yakın ufak kılcal damarları daraltır. Ancak sigaranın kalp damarlarına ne yaptığı, kesin olarak bilinememektedir. İlk önce şunu söyleyelim ki yapılan incelemelere göre kalp krizi sigara içenlerde, ve içmeyenler de ayni oranda görülmektedir. Demek ki sigara içmek kalp damarlarının sertleşmesinde rol oynamaz. Şayet sigarayı çok fazla seviyor, ve sigarasız yapamıyorsanız hekiminiz sizin, yemeklerden sonra olmak üzere günde 3-4 sigara içmenize izin verebilir. Nikotini alınmış sigara içmek daha az zaralıdır. Bazı kimseler nikotine karşı duyarlıdır; sigara içince taşikardiye girerler ve kalp ağrısı hissederler. Şayet sigaraya karşı en küçük bir hassasiyet varsa tamamen bırakmak zorunludur. Ne olursa olsun sigarayı tamamen bırakmak en iyisidir, bunu hatırlayınız.

İklim ve Kalp Sağlığı

Birçok kimse sıcak iklimin kalbe daha iyi geldiğini düşünür. Fakat iklimin kalp damarları sertleşmesi üzerine hiçbir etkisi yoktur. Bunun üzerine kalp krizi geçirdim diye daha güneşli bir yere gitmenize gerek yoktur. Fakat diğer taraftan böyle bir seyahat sizin açınızdan çok faydalı olabilir. Ilık iklimlerde soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları daha az rastlanılır. Öksürmek herkes için zordur, kalp hastası için ise daha fenadır. Fakat sıcak iklime kaçarak bunlardan tamamen uzaklaşabileceğiniz de hiçbir zaman garanti değildir. Özellikle Avrupalılar ve Türkler herhangi bir hastalık geçirdikten sonra kaplıcalara, su kenarlarına daha fazla yönelirler. Burada insan, serbesttir, günlük uğraşlardan uzaktır, yürüyüşler yapar, uykusunu iyi alır. işte buraların iyi gelişinin en önemli sebebi bunlardır. Daha önemli olarak oraya gidince iyi olacağınız kanaatinde olmanızdır. Kalp damarlarını yumuşatacak hiçbir maden, şifalı su bulunmamaktadır. Hele içmecelere kesinlikle gitmemelisiniz. İçmecelerin içindeki bol tuz kalbinize oldukça kötü gelir. Yüksek yerlerden ziyade alçak iklimler, deniz kenarları kalp için daha iyidir. İnce hava kalpte yorgunluğa neden olur, yani kalp oksijen almak için daha çok çalışır.
Uçak ile seyahat etmenizde mahsur yoktur ancak devam eden bir hastalık kalmamış olmak şartıyla!..

Kalp İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Damla dedi ki:

    Of güzel değil

  2. berat dedi ki:

    Güzeldir

Yorum Yaz