Kalkolitik Çağ Hakkında Kısa Bilgi

Kalkolitik Çağ Hakkında Kısa Bilgi, Kalkolitik Çağ Nedir

Kalkolitik Çağ, Tarihöncesi uygarlığının gelişme sürecinde Neolitik Çağdan sonraki ve Tunç Çağından önceki 4. aşama. Dünya­nın çeşitli yörelerindeki insan toplulukları bu evreye değişik zamanlarda ulaşmışlardır. Anadolu’da Kalkolitik Çağ MÖ 5500-3500 arasında yer alır. Bakırın ilk kez ergitme yöntemiyle elde edilerek taşın yanı sıra alet yapımında da kullanılmaya başlaması, bu çağın Kalkolitik (Bakır-Taş) olarak adlandı­rılmasına yol açmıştır.

Eskiden Bakır Çağı olarak da anılan ve Tunç Çağının başlangıcı kabul edilen bu uygarlık aşaması, genellikle çanak çömleklerde görülen özelliklere göre Erken (MÖ 5500-5000), Orta (MÖ 5000-4000) ve Geç (MÖ 4000-3500) olmak üzere üç evreye ayrılır. İlk evrenin özelliği çanak çömleğin açık zemin (krem) üstüne koyu renk ile (kırmızı), son evrenin özelliği ise koyu zemin (siyah) üstüne açık renk ile (beyaz) boyanmış olmasıdır.

Anadolu’daki Kalkolitik Çağa zaman bakı­mından Avrupa’da Beaker kültürü, Ege yöresi ve Yunanistan’da Orta ve Geç Neoli­tik Çağ, Mezopotamya’da Halaf ve Obeyt kültürleri, Suriye ve Filistin’de Halaf ve onu izleyen Yermuk kültürleri karşılık gelir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.