Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Mayıs 2021

Kalıtsal Hastalıklar İle İlgili Röportaj Soruları Ve Cevapları

Bu yazımızda kalıtsal hastalıklar ile ilgili röportaj soruları ve cevapları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kalıtsal hastalıklar, hasta ya da taşıyıcı olan kromozomlar üzerinde kalıtsallığın aktarılmasıyla meydana gelen hastalıklardır. Kalıtsal hastalıklar, kromozomlarda meydana gelen hasarlar, mutasyonlar sonucunda oluşur. Kromozomlarda meydana geldiği için düzeltilmesi mümkün değildir.

Kalıtsal hastalıklar, renk körlüğü, orak hücreli anemi, hemofili, albinizm, down sendromu, altıparmaklılık gibi hastalıklardır. Bu hastalıklar genlerde gerçekleşen hasarlar ve mutasyonlar sonucunda oluşur ve kalıtsaldır.

Kalıtsal hastalıklar ile ilgili röportaj soruları ve cevapları şu şekildedir:

*Kalıtsal hastalıklar nasıl oluşur?

Kromozomlarda meydana gelen hasarların anne ve baba genleriyle nesillere taşınması ya da yeni oluşan kromozomlarda meydana gelen mutasyonlar sonucunda oluşan hastalıklardır.

*Kalıtsal hastalıkların çaresi var mıdır?

Çoğu kalıtsal hastalığın çaresi yoktur. Zararları azaltılabilir. Bu da gebelik sürecinde başlayan tedavi yöntemleriyle sağlanır. Down sendromlu bireylerde rehabilitasyon seviyesi yüksek olabilir.

*Kalıtsal hastalıklar ile ilgili yapılan çalışmalar var mıdır?

Kalıtsal hastalıklarla ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. En yenisi olarak kök hücre tedavileri uygulanabilir düzeye getirilmektedir. Fakat bu her kalıtsal hastalık için mümkün olmayabilir.

*Kalıtsal hastalıklara sahip olanların yaşadığı sorunlar nelerdir?

Topluma uyum sağlama, sosyal hayatı devam ettirebilme, ailenin psikolojik ve sosyolojik yapısıyla uyum sağlayabilme, yeterlilik gibi sorunlarla karşılaşmaktadırlar.

*Kalıtsal hastalıklara sahip olanlar için yapılan sosyal çalışmalar var mıdır?

Rehabilitasyon merkezlerinde eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel ihtiyaçların sağlanması için özel öğrenim gören öğretmenler tarafından topluma uyum süreci, özlük haklarının yerine getirilmesi gibi konularda yardım almaktadırlar.

Kalıtsal Hastalıklar İle İlgili Röportaj Soruları Ve Cevapları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Melisa dedi ki:

    Bizimle paylaştığınız kalıtsal hastalıklar hakkındaki bu sorular aynı zamanda bizlere kalıtsal hastalıklar ile ilgili bilgi vermiş çok güzel ve faydalı olmuş.

    1. bilmem kim dedi ki:

      bence çok kısa detaylı girmesi lazımdı.Güzel ama öz değil

Yorum Yaz