Kahvaltı Ders Başarısını Doğrudan Etkiliyor

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Profesör Doktor Funda Elmacıoğlu kahvaltının eğitim için önemini anlattı. Bizler de size kısaca bunun öneminden bahsetmek istiyoruz. Kahvaltı sabah mahmurluğuna karşı bir saldırı olacağından ötürü enerji toplamınıza yardımcı olur. Böylece öğrenme oranınız %75’e kadar daha da artacaktır. Ders esnasında verilen bilgilerin unutulmaması ve ders içi konsantrasyonun tam sağlanabilmesi için kahvaltı şarttır.

kahvalti

Şüphesiz günün en önemli öğünü kahvaltıdır ve kahvaltı eden bireylerin anlama durumları, güler yüzlü olma durumları büyük bir farklılık göstermektedir. Son zamanlarda öğrencilerin kahvaltıdan uzak durup okulda yemek yemeleri ise derslerindeki başarısızlıklarına ayna tutmaktadır. Bu sebeple belirli bir süre harçlığını keserek illaki kahvaltı yapmasını sağlayabilirsiniz. Günün en önemli öğününü hazır gıda yiyecekleri ile sağlamasını değil evde sağlıklı yiyeceklerle sağlamasına yol açabilirsiniz.

Eğer ekonomik olarak durumunuz yerindeyse öğrenciyi okul saatinden önce kaldırmalı ve hazır sıcacık bir kahvaltı ortamı sunmalısınız. Bu hayatına başlangıcı içinde ona öğretebileceğiniz en güzel değerlerden birisidir. Ne olursa olsun kahvaltı yapmadan evden çıkmamalı ve iyi bir kahvaltı, iyi bir gün sözünü asla aklından çıkarmamalıdır.

Akşam yemeği ve kahvaltı arasında en azından 10 saatlik bir dilim mevcuttur. Bu sebeple öğrenci kesinlikle aç kalkacaktır. O an yememe isteğini yenmesi için biraz limon suyu iş görebilir. (Limon suyu gerçek limondan olmalıdır.)

derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.