Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2022

Kahramanım Atatürk Konulu Kompozisyon

Aşağıda Kahramanım Atatürk konulu kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, asker olmak arzusuyla her şeyi başlatmıştı. Mülkiyeden çıkıp askeri okullara girmesi, vatanına, milletine bağlılığını ve askeri nizam içindeki disiplin ve kararlılıktan ne kadar memnun olacağını gösteriyordu. Mustafa Kemal’in askerlik eğitimi çok başarılı geçmişti.

Şam’a giderek 5. Ordu’da hazırlık eğitimi görmesi, cephe ve savaşlarda adından sıklıkla söz ettireceğini gösteriyordu. Derken savaşların patlak vermesi Balkan Savaşları, Trablusgarp Savaşı, Birinci Cihan Harbi gibi irili ufaklı birçok savaşta ve cephede bulundu ve kahramanlıklar yaptı.

Nablus’ta geri çekilirken, Çanakkale’de ileri dedi. Mustafa Kemal en çetin savaşları gerçekleştirirken siyasi düşünceleri de olgunlaşmaya başlıyor, memleket meseleleri ile daha da yakından ilgilenmek istiyordu. Padişahın yaveri olarak görevler almaya başlaması, savaş sonrası yıllara denk gelmişti.

Milli Mücadele’nin başlaması, vatanın düşman işgalinden kurtulması, Anadolu’nun örgütlenmesine ve bunun için de çeşitli genelgelerin hazırlanıp yayınlanarak kongrelerin yapılmasına ihtiyaç vardı. Samsun’a çıkarak yeni bir adım attı. Anadolu’yu ayağa kaldıran ve insanları motive eden konuşmalar ve toplantılar yaptı.

Milli Mücadele döneminde de savaşlara girerek zaferler kazandı. Gazilik unvanı alarak kahramanlığa yükseldi. Ardından devletin yıkılmasıyla yeni bir devlet kuracak güce geldi. Cumhuriyeti ilan ederek modern, çağdaş, demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti kurulmasını sağladı.

1923-1938 yıllarında devrimler yaparak ülkenin kalkınması, modernleşmesi ve çağdaş bir ülke olarak köklü hale gelmesini sağladı.

Kahramanım Atatürk Konulu Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. danla bilic dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Kahramanım Atatürk Konulu Kompozisyon mükemmel olmuş, bu arada Erzurum güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

Yorum Yaz