Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Kağıt Nasıl Üretilir?

Aşağıda kağıt nasıl üretilir kısaca olarak ele alacağız.

Kağıt, en önemli yazı araçlarından biri olarak kullanılmaktadır. Basılı olarak yayılması icap eden yazıların basıldığı araç olarak kağıt günümüzde selülozik bir özellikle ağaçlardan elde edilmektedir. Kağıdın ham maddesi olarak ağaçlar kesilmekte ve özel bir işlemden geçirilerek kağıt şekline getirilmektedir.

Tomrukların kesilip fabrikalara taşınması, yüksek ısılarda ve ıslak olarak hamur haline getirilmesi, hamurun yoğrularak preslenmesi ve ardından rulo haline getirilip çeşitli ebatlarda kesilmesiyle kağıdın elde edilişi mümkün olmaktadır.

Kağıdın kalitesi hamur kalitesine göre değişmektedir. Hamurun kalitesini kullanılan kimyasal ilaçlar ve ağacın kalitesi etkilemektedir. Günümüzde kağıt hala kullanılmakta ve israf da edilmektedir. Kağıt israfının önüne geçilmesi için dijital dünya daha fazla desteklenmeye başlanmıştır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Kağıt Nasıl Üretilir? işime yaradı ödevimde, ben Gümüşhane kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz