Kağıt Nasıl Üretilir Kısaca

Bu yazımızda kağıt nasıl üretilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kağıt, geçmişten günümüze birçok kaynak malzemeyle temin edilmiş ve birçok evre geçirmiştir. Kağıt ilk olarak Çin Medeniyeti’nde ortaya çıkmıştır. 105 yılında Çinli bir mahkeme memuru tarafından üretilen kağıt, kısa sürede bütün dünyada yaygınlaşmıştır. Antik Yunan ve Antik Mısır’da da buluna kağıt, yazının geliştirilmesiyle de en önemli gereçlerden biri haline gelmiştir.

Kağıt, günümüzde selülozik olarak üretilmektedir. Selüloz ağaçlardan elde edilmektedir. Kağıt üretmek için özel ağaçlar yetiştirilmekte ve bu ağaçlar kesilmektedir. Kesilen ağaçlar kütük ve tomruk haline getirilmektedir. Daha sonra yüksek ısılarda eritilmekte ve hamur haline getirilmektedir. Hamur haline getirilen ve yoğrulan kağıt ham maddesi, preslenerek baskıya hazır haline getirilmekte ve rulo şeklinde üretilmektedir.

Kağıt rulo haldeyken çeşitli şekillerde ve desenlerde kesilmekte ve ayrıca baskıya da gitmektedir. Kağıt, geri dönüşümü olan bir malzemedir. Bu nedenle kağıttan kağıt üretmek de mümkündür. Kağıdın tekrar hamur haline getirilmesi de mümkündür. Hamur haline getirilen kağıt yeniden preslenebilir. Böylece yeniden kağıt üretilebilir. Bu nedenle kağıtların israf edilmemesi ve geri dönüşüm kutularına atılması gerekir.

Kağıt israfının önüne geçilmesi için kağıtlar için geri dönüşüm ve geri kazanım tesisleri kurulmalı ve işletilmelidir. Kağıtlar çöplerden ayrıştırılmalı ve ayrı bir yere toplanmalıdır. Böylece hem milli servet harcanmamış olur hem de çevreye zarar verilmemiş olur. Bu bakımdan da kağıt çok önemli bir malzemedir.

Kağıt Nasıl Üretilir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

22 yorum

  1. Çok uzun ama hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş kağıt nasıl üretiliyor kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.