Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı ile İlgili Yazı

Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı ile İlgili Yazılar hakkında bilgi kısaca, Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı ile İlgili Yazı.

Kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olması cumhuriyet tarihindeki en büyük devrim olarak görülebilir. Pek çok ülkede bu anayasal bir hak olarak bulunmazken Türkiye bunu anayasasına koyan ilk ülkelerden biri olmuştur.

Dini bir devlet olan Osmanlı Devleti çöktüğünde yerine yeni bir devlet olan Türkiye Devleti kurulmuştur. Daha sonradan cumhuriyetin de ilan edilmesiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti ismini alan bu devlet dini temellere dayanmamaktadır. Bu sebeple ilk iş çeşitli devrimler yapılarak eski Osmanlı’dan kalma çağ dışı uygulamalara bir son verilmiştir. Kadın erkek eşitliğinin sağlanması tek bir inkılaba bağlanamaz. Bunlar sistematik ve birbirini etkileyen devrimlerdir. Bu devrimler sayesinde modern Türkiye’ye ulaşılmıştır.

Medeni kanunun çıkarılması ile kadın erkek hakları eşitlenmiştir. 1930 senesinin 3 Nisan günü ise seçme ve seçilme hakkının kadınlarımıza verildiği gündür. İlk seçme ve seçilme haklarını bu tarihte belediye seçimlerine katılma hakkı ile kazanmışlardır.

“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir.” sözleri Mustafa Kemal Atatürk’e aittir ve kadının sosyal bir toplumun can damarı olduğunu açıklamaktadır.

Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. KATARİNA dedi ki:

  Teşekkürler. kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle ilgili yazı kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 2. Esmanur dedi ki:

  Her zaman bu siteye bakıyorum kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle ilgili yazı özet tam istediğim gibi olmuş yapanların eline sağlık.

 3. Nialy dedi ki:

  Siz kisadan ne anliyonuz ya kisa 4. Sinif anlamiyonuzmu kisa diyozzzzzz

  1. Anonim dedi ki:

   İyi de adamlar napsın bu kadar demek ki yazamıyosan yazma

Yorum Yaz