Kadınlar ve Karacaoğlan Hakkında Sunum Örnekleri

Kadınlar ve Karacaoğlan Hakkında Sunum Örnekleri

Bir Aile Bireyi Olarak Kadın

Anne, baba ve çocuklardan oluşan, insanlığın en temel kurumu ailedir. Bu kurum içinde en büyük sorumluluk kadınlara aittir. Kadınlar çoğu kez dışarıdaki işlerinin yanı sıra ev işleri de yapar. Bu sorumluluklar kadına içinde bulunduğumuz kültür ve töreler tarafından doğuştan verilmiştir. Yani kadın aldığı bu sorumluluğu gelecek kuşaklara da taşır. Bir aile fotoğrafına baktığımız zaman kadının her zaman çalıştığını, erkeğinse hep gazete okuduğunu görürüz. Kadının sorumluluğu işte bu kadar büyüktür. Kadının sorumluluğu anneden kıza ve diğer kuşaklara aktarılır.

Karacaoğlan

Halk edebiyatımızın en ünlü saz şairidir. Şiirlerini doğaçlama yazmış, halk edebiyatının belirlediği kafiyelere göre şiir söylemiştir. Şiirlerini saz eşliğinde okur. Karacaoğlan ve onun gibi bütün aşıklar zamanla kendilerine has şiirsel tarzlar oluşturmuştur. Bu tarzlar arasında en özgün olanı Karacaoğlan’a aittir. Lirik konularda şiir söylemiştir. En meşhur şiiri ise şudur:

Ala gözlerini sevdiğim dilber,

Kokuya benzettiğim güller içinde

İnceciktir belin, hilaldir kaşların,

Selviye benzettim dallar içinde.

Görüldüğü gibi Karacaoğlan halk edebiyatının karakteristiğindeki aşk ve gurbet konularını işlemiş, divan edebiyatının soylu etkisinden uzak kalmıştır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.