Kadın Hakları Denince Ne Anlıyorsunuz Kadın Hakları Nelerdir

kadın hakları ile ilgili görsel sonucu

Dünya üzerinde geçmişten günümüze dek var olmuş insan topluluklarının pek çoğunda kadınlar, ne yazık ki aslında hak ettikleri yeri bulamamışlardır. Erkekler, sahip oldukları fiziksel gücün de onlara sağladığı avantajlar ile birlikte kadınları toplumda olmaları gerektiği yerden uzakta tutmuşlardır.

kadın hakları ile ilgili görsel sonucu

Dünya tarihi incelendiğinde, insan hakları konusunda yaşanmış olan gelişmelerin, günümüzden kısa bir zaman önce önplana çıkmış olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar, sahip olduğu bazı vazgeçilemez hakların var olduğunu hatırlamalarıyla birlikte bunlar için çaba göstermiş, savaş vermişlerdir. Verilen bu kanlı savaşların sonucunda da insan hakları, yazılı bir şekilde birçok devlet tarafından kabul edilmiştir.

Kadın hakları da aynı bu şekilde, kadınlara daha özgür bir yaşam alanı sunulması, kadınların da insana yaraşır şekilde yaşaması için belirlenmiş olan haklardır. Kadınlar, ne yazık ki tarih boyunca onlara Allah’ın verdiği pek çok haktan, insanlar tarafından mahrum bırakılmışlardır. Ancak kadın hakları sayesinde onların da sahip olduğu haklar güvence altına alınmışır.

Kadın hakları sayesinde evlilik sırasında elde edilen mülkün, ayrılık durumunda kadın ve erkek arasında paylaştırılması kararlaştırılmıştır. Kadınların da yasalar karşısında erkeklerle eşit haklara sahip olmaları sağlanmıştır. Çıkarılan yasalar ile birlikte toplum hayatı içerisinde kadınlar üzerinde oluşacak her türlü baskının da ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, kadın hakları konusunda birçok Avrupa ülkesini geride bırakmıştır. Kadına seçme ve seçilme hakkı gibi pek çok hak, Avrupa ülkelerinin tamamından önce Türk kadınına verilmiştir. Bu sebepten dolayı da Türk kadını bu noktada cumhuriyetin kıymetini bilmeli, onu koruyup yüceltmek için var gücüyle çabalamalıdır.

Kadın Hakları Denince Ne Anlıyorsunuz Kadın Hakları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.