Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Kader Kavramını Evrendeki Yasalar Çerçevesinde Açıklayınız.

Bu yazımızda kader kavramını evrendeki yasalar çerçevesinde açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kader, Allah’ın olmuş ve olacak olanı ezelden takdir ederek bilmesi ve insanın bu takdir üzerine yaşamasıdır. Kaderin iki tarafı vardır. Biri muallak olarak kaderdir. Diğeri ise mutlak olan kaderdir. Muallak olan kader değişebilir, mutlak olan kader ise değişmez. Kaderin bir kısmı kulun elindedir.

Evrendeki yasalara baktığımızda bütün fiziki ve kimyevi ölçülerle biyolojik ölçüler arasında kader de bir plan olarak işlemektedir. Her fani olanın bir sonu bulunmaktadır. Entropi yasası, sürekli düzensizlik yasasıdır. Bu eşya için eskimeye mahkum olma halidir. Bir eşyanın canlı veya cansız sürekli eskimeye ya da yaşlanmaya mahkum olması evrenin de sürekli dağılmaya yönelik hareket etmesiyle alakalıdırç

Ayrıca bir tren rayı üzerinde giden vagonun, sağa sola sallanması gibi, kul da kader çizgisinde bu vagonun sallandığı özgürlük kadar özgür bir şekilde hareket edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Herif dedi ki:

    Arkadaşlar merhaba dünya bir kisi bilemedi

  2. Anonim dedi ki:

    Arkadaşlar merhaba dünya bir kisi bilemedi

  3. kayhan dedi ki:

    Kader kavramını evrendeki yasalar çerçevesinde nasıl açıklayabiliriz ? Kader İmanın şartlarındandır biliyorum evrendeki yasaların koyucusu ise Allah elbette bu anlamda ikisi arasında bir ilişki olabilir.

Yorum Yaz