Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Mart 2021

Kabine Hükümeti Nedir Kısaca

kabine_sistemiDünya üzerindeki diğer devletlerde ve bizim ülkemizde geçmişten günümüze kadar bir çok hükümet sistemi kurulmuştur ve bu hükümet sistemi ile devletler yönetilmiştir. Bu yazımızda sizlere bu hükümet sistemlerinden birisi olan kabine hükümeti sistemi hakkında bilgi vereceğiz.

Kabine hükümeti sisteminde yürütme yetkisi cumhurbaşkanındadır. Başbakan halkın oyları ile seçilir ve hükümet cumhurbaşkanının onayı ile kurulur. Bu sistem de “Kabine Hükümeti Sistemi” olarak adlandırılır.

29 Ekim 1923 tarihinde ülkemizde yani Türkiye’de Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile birlikte Meclis Hükümeti Sistemi’nden Kabine Hükümeti Sistemi’ne geçilmiştir. Ayrıca bu hükümet sisteminde kuvvetler ayrılığı ilkesinin uygulanması konusunda ciddi ve önemli bir adım atılmıştır.

 

Eski Meclis Hükümeti Sistemi’nde meclis başkanı başbakan oalrak atanıyordu ve bakanlar da meclis içerisinden teker teker seçiliyordu. Bu durumda meclis hükümetinde bir çok sorunla karşılaşılıyordu. Ancak kabine hükümeti sistemi ile başbakan halkın oyları ile seçilerek cumhurbaşkanının onayı ile hükümet kurulmaya başlanmıştır.
Meclis hükümeti sisteminde ise başbakan, Bakanlar Kurulu’nda bulunan bakanların bir uyum içerisinde çalışabilecek bir düzende seçerdi ve bu adaylar cumhurbaşkanının onayına sunulurdu. Onay geldikten sonra da hükümet meclisten alacağı güvenoyu ile görevine başlıyordu.
Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kabine sistemi ilk başbakan olan İsmet Bey tarafından kurulmuştur.
Kabine Hükümeti Sistemi Nedir Konulu Yazımızı Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz