Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Kabe Hakkında Bilgi Kısaca

Kabe Hakkında Bilgi Kısaca özellikleri nelerdir?

Kâbe, yeryüzünde inşa edilmiş ilk mabettir. Mekke’deki Mescid-i Haram adı verilen bölgenin ortasında bulunan küp şeklinde bir yapıdır. Kâbe, dünyadaki bütün Müslümanların kıblesidir. Namaz esnasında Kâbe’ye yönelmek farzdır. Bu nedenle Kâbe, Müslümanlar için yeryüzündeki mukaddes yerlerin başında gelir. Tavaf ibadeti de onun etrafında dönerek yapılır. Kâbe’ye, ‘Allah’ın (c.c) evi’ anlamına gelen Beytullah da denir.

Kâbe’nin kuzeybatı duvarının karşısında, yerden 1.25 m. yükseklikte yarım daire şeklinde bir duvar bulunur. Bu duvara Hatim denir. Burası Kâbe’nin içinden sayıldığı için tavaf bu duvarın dışından yapılır.

Kâbe’nin etrafında yedi kez dönmeye tavaf denir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Kâbe’yi tavaf etmek namaz kılmak gibidir…” buyurmuştur. Tavaf esnasında Kâbe’nin etrafındaki her bir dönüşe şavt adı verilir. Tavaf, Haceru’l Esved’den başlar ve Kâbe sol tarafa alınarak yapılır. Her dönüşte tekrar Haceru’l Esved’e gelindiğinde bir şavt tamamlanmış olur. Tavaf yapacak kişi Haceru’l-Esved hizasına gelince avuç içleri Haceru’l-Esved’e dönük olacak biçimde “bismillahi Allahü ekber” diyerek ellerini kaldırır ve Haceru’l-Esved’i selamlar. Buna İsti’lam denir. Bunu Haceru’l-esved hizasına geldiği her şavtta tekrarlar.

Sa’y, Kâbe yakınında bulunan Safa ve Merve tepeleri arasında dördü gidiş, üçü dönüş olmak üzere yedi kez gidip gelmektir. Sa’y yapmaya Safa Tepesi’nden başlanır. Sa‘y yapılan yolun belirli bir bölgesinde erkeklerin kısa adımlarla süratli ve heybetli yürümesi sünnettir. Sa’y, zorluklarla karşılaştığımızda Hz. Hacer (r.a.) gibi Allah’a (c.c) sığınarak çözüm için çaba sarf etmemiz gerektiğini simgeler.

Vakfe, Arafat vadisinde Arefe gününden bayramın birinci günü tan yerinin ağarmasına kadar bir müddet beklemeye denir. Arafat, Mekke’nin yaklaşık 25 km dışındadır. Vakfe haccın en önemli rüknüdür. Bu ibadet sırasında milyonlarca Müslüman hep birlikte Allah’a (c.c) dua ile yönelerek tövbe ve istiğfar ederler. Vakfe mahşer anını bize dünyada yaşatan bir ibadettir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz