Julia Child Biyografi

Julia Child , Julia Child kimdir ,Julia Child hayatı , Julia Child Logosu , Julia Child kim, Julia Child ne işe ünlü olmuştur, Julia Child Doodle , Julia Child resmi , Julia Child yemek ustası

Bu ünlü yemek ustası 15 Ağustos 1912 yılında ABD Kaliforniya’da dünyaya gelen televizyon fenomeni ve yazar Julia Child 1960 ile 1970 yılları arasında televizyon programlarında Fransız mutfağı ile alakalı yemek tarifleri ve tekniklerini seyircilere yansıtarak bu dalda ünlenmişti.
Julia Child en fazla tanınan Kitabı :Fransız Yemek Pişirme Sanatında Ustalaşmak Mastering the Art of French Cooking adlı kitabıydı. ( yayım tarihi 1961)

Julia Child Yaşam Öyküsü

Julia ChildAmerika’da doğan Julia Child zengin bir aile çocuğu olarak yaşama gözlerini açmıştı. 1946 tarihinde Fransız yemekleri düşkünü ve iyi bir şarap tadıcı olan Paul Cushing Child ile evlenmişti. Marshall planı sebebiyle ABD tarafından görevlendirilen Paul Cushing Child karısı Julia Child ile Fransaya yerleşmişti. Fransa’ya taşınır taşınmaz bir fransız gibi hem alışveriş hem de yemek yapmayı öğrenen Julia Child, bu konuda iyice uzmanlaştı.
Julia Child, Yemeklere olan ilgisi ve bu daldaki tutkusu nedeniyle Cordon Bleu adlı yemek okuluna yazılmıştı. Bu okulda konusunda uzman ve ünlü bir şef olan Max Bugnard’tan özel dersler almaktaydı.

Julia Child bir süre sonra Fransız yemekleri üzerine kitap yazmak isteyen Louisette Bertholle ve Simone Beck ile tanıştı. 3 Fransız mutfağı uzmanı bu bayanlar çabalarının sonucu olarak Amerika tarihinde bir dönüm noktası oluşturan Mastering the Art of French Cooking kitabını yazmışlardı.

1950 yılında Julia Child ve arkadaşlarını pratik yemekler üzerine dayalı 700 sayfayı bulan ve bazı tariflerin 4 sayfa tuttuğu kitap yayınevi editörleri tarafından basılamayacağı öne sürülerek iptal edildi ve yayımlanmadı.. Kitap ve Child’ın kaderi taslağın genç editör Judith Jones’un eline geçmesiyle yeniden yönlenmiş ve değişmişti. Jones ticari riski büyük olan Fransız Mutfağı Ansiklopedisi’ni basmaya karar verdi, kitap beklentilerin de üzerinde bir satış rakamına ulaşarak tarihteki yerini aldı.

Julia Child Televizyon Programı

Julia Child, 1963 yılında başlayan televizyon programıyla birlikte, Amerikan halkının ilgisini daha da çekti. Baguette yapmak için, daha sonra kanserojen olduğu ortaya çıkan asbest levha kullanımını tavsiye etmesi ve bu hatasını hemen düzeltmesi haricinde, hayranlarının hep ilgi odağı oldu. 1966 yılında Time dergisinin kapağına çıktı.

1994’te Kocası Paul’ü kaybeden Julia Child 2001’de emekliye ayrıldı. Evini bir üniversiteye, mutfağını ise ABD Ulusal Tarih Müzesi’ne bağışlamıştı. 2000 yılında Fransa tarafından Legion d’Honneur nişanı,2003 yılında da ABD tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi yaşamı boyunca Amerikalıların beğenisini alan Julia Child 13 Ağustos 2004 tarihinde vefat etti.

Julia Child, Julia Child hayatı, Julia Child kimdir,Julia Child öz yaşam öyküsü

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.