Jeomorfoloji Nedir

Yer kabuğu şeklinin meydana gelmesi ve değişikliğe uğraması gibi olayları inceleyen bilim dalına verilen isim olan jeomorfoloji ne demek konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bilim adamları on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllardan bu yana tabiatla uğraşmışlardır ve tabiat hakkında araştırmalar yapmışlardır. Bu çalışmaların sonucunda ise yeryüzü şeklinin iç kuvvetler, erozyon ve depolanma olaylarının sonuçları olduğunu açıkladılar.

Tüm bu çıkarımlar sonucunda erozyonun önemi anlaşıldığında bu bilimin değeri ve önemi daha da artmıştır. On dokuzuncu ise yer kabuğunun erozyona bağlı olarak jeomorfik bir olay olduğu sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla da yer kabuğunun gençlik, olgunluk ve yaşlılık evreleri de ortaya çıkmış olmuştur. Bazı bilim adamlarına göre bu sınıflamalar basitleştirilmiş ve kabul edilmemiştir ve bununla birlikte aslında bu sınıflandırmanın kayaçların oluşumunun neden olabileceğini öne sürmüşlerdir.

Kısacası; jeomorfoloji bilimi yer kabuğu olaylarını inceleyen, olayların sonuçlarının yer kabuğuna nasıl etki ettiğini açıklayan önemli bir bilim dalıdır diyebiliriz.

Jeomorfoloji Ne İle İlgilenir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.