Jeodezi Nedir Kısaca

Geoids_sm

Yer yuvarının modellenmesi sonucunda yer yuvarı ve dışında dört boyutlu prezisyonlu koordinat sistemlerini açıklayan, referans ağlarını meydana getiren, mekansal bilgileri bu ağ sistemlerle olan ilişkisini açıklayan ve zaman içindeki zamanla bağlı olan değişimleri araştırarak yer kürenin şeklini tespit eden ve yeryüzünü ölçen bilim dalıan Jeodezi adı verilmektedir.

Geoids_smJeodezi bilimi; haritacılık ve topoğrafya ilkeleri çevresinde çalışmaktadır. Bu nedenle de bu bilim alanı; bölgelere göre değişiklik gösteren yer çekimi, dünyanın dönüşü, kutupların durumu, gel – git gibi belirli bir zaman dilimi içinde meydana gelen olayları araştırır, inceler ve yeni bilgiler ortaya koymaya çalışır.

Jeoit, yer yuvarı kütle çekimi alanının, ortalama deniz seviyesine en yakın eş potansiyel yüzeyi olarak tanımlaması yapılmaktadır. Jeoit ise çekül eğrisine dik şekilde yer almaktadır.

Ülkemizde Geomatik Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Harita Mühendisliği ve Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği bölümlerinde jeodezi eğitimi verilmektedir.

Jeodezi Neyi İnceler Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.