Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

James Gray Kimdir

James Gray Hayatı

Sir James Gray, (d. 14 Ekim 1891, Londra – ö. 14 Aralık 1975, Cambridge, İngiltere), İngiliz zoologtur. 20. yüzyıl zooloji araştırmalarının evrimci karşılaştırmalı ana­tomi yerine, canlı hücre ve hayvanların işlevsel çözümlemesini esas almasına katkı­da bulunmuştur. 1925’ten 1954’e değin Jo­urnal of Experimental Biology’nin yayın yönetmenliğini yürüten Gray, daha çok hayvan ve hücre hareketlerinin mekaniği üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır.

Öğrenim gördüğü ve meslek yaşamını sürdürdüğü Cambridge Üniversitesi’nde İn­giltere’nin en önemli biyoloji araştırmaları okulunu kuran Gray’e 1948’de Royal Soc- iety madalyası, 1954’te ise “sir” unvanı verildi.

Sitoloji alanındaki araştırmalarına ilk ola­rak değişik hücresel hareketlerin mekaniğiyle başlayan James Gray, 1931’de deneysel sito­loji konusunda başvuru yapıtı haline gelen bir kitap yazdı. Daha sonra hayvan hareket­lerinin çözümlenmesinde mekanik ilkelerin uygulanmasının biyolojideki önemini gös­terdi. Önemli yapıtları arasında Ciliary Movement (1928; Kirpiksi Hareket), Text- book of Experimental Cytology (1931; De­neysel Sitoloji Ders Kitabı), How Animals Move (1953; Hayvanlar Nasıl Hareket Eder) ve Animal Locomotion (1968; Hay­vanların Yer Değiştirme Hareketi) sayıla­bilir. James Gray Kimdir konusunda bilgiler verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz