İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Görülecek Yerler

İzmir Tatil Yerleri

İzmir Tatil Rehberi

M.Ö. 1. yy´da bu yeni sehir Ionia´nin en güzel kentlerinden birisi olur. İskender´den sonra Seleukos´ların, onlardan sonra Bergama Krallığı’nın eline geçen İzmir, Roma Dönemi´nde de parıltısını korur.

İzmir Portalı
Tiberius, Caracalla ve Hadrian gibi imparatorlar sehre bazı ayrıcalıklar sağlarlar. M.S. 4. ve 5. yy´larda önemini sürdüren ve Piskoposluk Merkezi olarak yaşantısını devam ettiren eski İzmir; 7. yy´dan itibaren Arap akınları yüzünden eski önemini yitirir. 15.yy da Timur İmparatorlugu´nun eline geçse de daha sonra Aydınogullari Beyliği´nin başkenti olur . I. Mehmet Çelebi´nin Izmir´i ele geçirmesinden sonra şehirde Osmanlı dönemi başlar ve bu dönemlerde bir ´´Sancak Merkezi´´ olur. 19.yy ortasından sonlarına doğru İzmir´i Aydın Eyaleti´nin merkezi olarak görmekteyiz. Şehir 1. Dünya Savaşı sonunda 1919 da Yunan İşgaline uğrar , ancak bu işgal üç yıl sürdükten sonra Türk Ordusu´nun 9 Eylül 1922´de şehre ayak basmasıyla son bulur.

Görülmeli
İzmir her metrekaresinde tarihin ve kültürün gelişim sürecinin kokusunu barındırıyor. Dikili, Foça, Çeşme, Seferihisar ve Gümüldür Kıyıları, Balçova-Çatalkaya Teleferiği, Asansör, Yamanlar-Karagöl, Tunay, Uzunkuyu, Belkahve ve Çamlık Orman İçi Dinlenme Yerleri, Balçova-Agamemnon, Çeşme-Şifne, Bergama-Güzellik, Menemen, Seferihisar, Bayındır, Foça (Phokaia), Larisa, Erythrai, Klazomenai, Teos, Lebedos, Kolophon, Klaros, Notion ve Efes (Ephesos) İlkçağ Kent Kalıntıları, Meryem Ana Evi, Bayraklı, Kadifekale, Artemis Hamamı, Kızılçullu ve Selçuk Sukemerleri, İzmir Agorası, Çeşme ve Selçuk Kaleleri, Belevi Tümülüsü ve Mezar Anıtı, Bergama, Ödemiş ve Tire Ulucamileri, Faik Paşa, Hisar, Hacı Hüseyin (Başdurak), Kestane Pazarı, Ali Ağa, Hatuniye, Çorak Kapı, Konak, Kurşunlu, Şadırvan, İkiçeşmelik, Salepcioğlu, İsa Bey , Mehmed Bey, Kazganoğlu, Yeni, Paşa ve Rüstem Paşa Camileri, Kızlarağası, Mirkelamoğlu ve Karaosmanoğlu Hanları, Sultan Şah, Mehmed Bey, İbn Melek ve Süleyman Şah Türbeleri, İzmir Saat Kulesi, İzmir Atatürk ve Menemen Kubilay Anıtları, Uluslararası İzmir Fuarı, İzmir Arkeoloji, İzmir Resim ve Heykel, İzmir Atatürk, Efes Arkeoloji, Bergama ve Tire Müzeleri adım adım gezilmeli

Arkeoloji müzesi
Konak semtinde bulunan Arkeoloji Müzesi´nde M.Ö. VII. – M.S. II. yüzyıla ait Bergama, Efes, Sardes, Tralles, Laodi ve Miletos´ta yapilan kazilarda bulunan Hellenistik, Roma ve Bizans eserlerinin en zengin örnekleri dikkat çekmektedir.

Atatürk Anıtı
Pasaport semtinde, Efes Oteli ile deniz arasinda bulunan meydandadır. 1932 yılında İtalyan heykeltraş Pietro Canonica ( 1869-1962) tarafından yapılmıştır. Heykelin taban projesi ise Mimar Asim Kömürcü´nün eseridir. Heykel Atatürk´ün resmi üniformalı olarak at üzerinde denizi sağ eliyle göstererek ´Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz´dir, ileri!´ emrini verdigi günü canlandırmaktadır. Tabanın ön yüzündeki kabartmada; elinde bayrak tutan kadın, çocuk ve askerin Kurtuluş Savaşı´na katılışı ifade edilir.

Atatürk müzesi
Alsancak´ta, Atatürk Caddesi´nde, denize bakan 248 no.lu ve iki katli binadır. Atatürk, İzmir´e geldiğinde, 1927 yılında İzmir Belediyesi tarafından kendisine armağan edilen bu evde kalırdı. 1978 yıl-ında tamamen müzeleştirilmiştir.

Bayraklı
İzmir´in 9 km. kuzeyinde bulunan Tepekule´deki höyüktür. M.Ö. III. bin yılında İzmir´in ilk kurulduğu yer olması dikkat çekmektedir. M.Ö. 2000-1000 yılları arasında Hellenistik çağı yaşayan bu bölge M.Ö. 4. yüzyıl sonlarına kadar ayakta kaldı. 1948-1951 yılları arasında Ankara Üniversitesi Profesörü Ekrem Akurgal ve Cook tarafından yapılan arkeolojik kazılar sonunda İzmir´in en parlak çağı olan M.Ö. 7. yüzyıla ait Megaron tipi kerpiçten oval şekilli bir ev, tapınak, kapı, sur ve çeşme kalıntıları ortaya çikarildi. Kalintilarin kuzeyinde bulunan mezarlar içinde en büyük Tantalos mezari (4. yüzyil) kayaya oyulmus iki oda halindedir.

Hisar camii
İzmir camilerinin en büyüğü ve en gösterişli olanıdır. Fevzipaşa Caddesi´nde, 899 no.lu sokağın sonundadır. Adı Timur tarafından 1402 yılında yıktırılan hisarın aşağı kapısı önünde bulunduğundan ´Hisar Camii´ dir. 1579 yılında yapılmakla beraber Özdemiroglu Molla Yakup tarafından (miladi 1598) son şekli verilir. 1881 tarihinde onarıldığı biliniyor.

Kadifekale
İzmir´i ve körfezini iyi gören, çok güzel bir manzaraya sahip, şehrin güneyinde bulunan 186 m. yüksekliğindeki bir tepe üzerindedir. Büyük Iskender´in emri ile M.Ö. IV. yüzyılda generaller Lysimachos ile Antigone tarafından İzmir halkının Pers savaşlannda gösterdikleri yardıma karşılık inşa edilen hediye mahiyetinde bir yapıdır. 1688 yılında yer sarsıntısından zarar görse de Osmanlılar tarafından onarılmıştır.

Saat kulesi
Konak Meydanı´nda, Konak Camisi ile deniz arasında bulunmaktadır. Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit´e, tahta çıkışının 25. yıldönümünde bir armağan olmak üzere 1901 yılında yaptırılır. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. Bu yüzden ilk adı ´Hamidiye kulesi´ idi. Kulenin bir başka özelliği ise 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan işgalinde gazeteci Hasan Tahsin tarafından Yunanlılara karşı ilk kurşunu bu kulenin önünde atılmış olmasıdır. 1974 yılında kule yanına İlk Kurşun Anıtı dikilmesi bundandır. 1974 yılında depremde zarar gören kule ve saat 1976 yılında onarılarak eski haline getirildi.

Çeşme
Sakız reçeli, billur berraklıktaki dalgalı denizi ve sörf tutkunları için ideal rüzgarları ile görülmeye değer bir beldemiz olan Çeşme´nin civarı da oldukça ilginçtir.´İzmir´in sayfiyesi´ olarak adlandırmak sanırız yanlış olmaz.

Seferhisar
İzmir -Çeşme otoyolundan ayrılarak ulaşılan Seferihisar denizden 5 km. içeride. Denize bağı ise Eşek, Kanlı ve Küçük adlı üç sevimli adanın bulundugu Sığacık körfeziyledir. Sığacık körfezindeki antik Teos Kenti, Ionia´nin 12 kentinden biridir. Antik dünyanın en büyük Dionisos tapınağı buradadır. Agora, Dionysos Tapınağı ve M.Ö. 2.yy´da yapılan tiyatro, kalıntıların en önemli olanları arasındadır.

Gümüldür
Güney-güneydogu yönüne uzanan sahil yolu izlenirse Ürkmez ve Gümüldür´e ulaşılır. Gümüldür yöresi yakın zamana kadar mandalina bahçeleriyle doluydu. Kuşadası´ndaki yoğunluk yeni yatırımları bu civara kaydırdı.

İklim
Havanın çok sıcak olmadığı Mayıs ayı ve Haziran ayının ilk haftaları ile Eylül ayı ortaları gezi için idealdir.

Etkinlik
İzmir´in Kurtuluşu: 9 Eylül

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.