Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

İyonik ve Kovalent Bağ Nedir Kısaca

Aşağıda iyonik ve kovalent bağ nedir kısaca olarak ele alacağız.

Madde atomlardan meydana gelmektedir. Atomlar da protonlar, nötronlar, elektronlar gibi yapılardan bir araya gelmektedir. Atomlar, çekirdek ve yörünge kısımlarından oluşmaktadır. Çekirdek kısmında proton ve nötron bulunmaktadır. Yörünge alanında ise elektronlar çekirdek etrafında hareket halinde bulunmaktadır.

Doğada dört temel kuvvet bulunmaktadır. Bunlar yer çekimi kuvveti, kütle çekim kuvveti, elektromanyetik kuvvet ve zayıf kuvvettir. Zayıf kuvvet, atomda zıt yüklerin birbirini itmemesini sağlayan bir kuvvettir. Zayıf kuvvet olması, etkisi küçültmemektedir.

Atomlar kendi aralarında bağ oluşturmaktadır. Bu bağlar atomların özelliklerine göre değişmektedir. Atomlar, metal, ametal ve soygaz olarak bulunmaktadır. Metaller kendi aralarında alaşım oluşturur ve soygazlar kararlı halde oldukları için bağ oluşturmazlar.

Metallar, ametaller ile iyonik bağlı bileşik olu3ştururlar. Ametaller kendi aralarında kovalent bağlı bileşikler oluşturmaktadır. İyonik bağlı bileşiklerde metaller ametaller arasında gerçekleşmektedir. Bileşiklerin oluşmasına sebep vermektedirler.

Ametaller kendi aralarında kovalent bağlı bileşikler oluşturmaktadır. Atomların oluşturduğu bağlarla yeni bileşikler meydana gelmektedir. Bileşikleri oluşturan atomlar kendi özelliklerini kaybederek yeni özellikler kazanmaktadır. Atomlar arasındaki bağlar çok çeşitlidir. Atom çapları, çekirdek etkin yükleri, elektronegatiflikler bileşiklerin oluşmasında etkili olmaktadır.

Atom bağları enerji seviyelerine göre gerçekleşmektedir. Bu enerji seviyeleri bağların şeklini, açısını, uzunluğunu ve buna bağlı olarak bileşik özelliklerini etkilemektedir.

İyonik ve Kovalent Bağ Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz