Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

İyilik Yapan İyilik Bulur Atasözünün Anlamı Açıklaması

Bu yazımızda iyilik yapan iyilik bulur atasözünün anlamı açıklaması kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atalarımız iyiliğin ve güzelliğin yayılması, doğruluğun ve dürüstlüğün kalıcı hale gelmesi için çok güzel sözler söylemişlerdir. Bu sözler nasihat verici, eğitici ve öğretici sözlerdir. Bunlardan biri de iyilik eden iyilik bulur sözüdür. Herkesin yaptığı davranışların kıymetinin karşılığını bulacağına işaret eden bir sözdür.

İyilik yapmanın iyi bir şey olduğunun, insanın doğasında olan bir şey olduğunun farkına vardırmak için söylenen bir sözdür. İyilik yapmanın karşılıksız olarak yerine getirilmesinin ve bunun karşılığında da bir şekilde iyiliğe rast gelmenin hikmetini anlatan bir sözdür. İyilik eden iyilik bulur derken, iyilik edenin merhametiyle karşılıksız hareket etmesi ve iyilikle karşılaşmak istiyorsa sürekli iyi olmasını tembih eder.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yuip dedi ki:

    Elinize sağlık iyilik yapan iyilik bulur ne demek kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  2. emre dedi ki:

    İyilik yapan iyilik bulur atasözünün anlamı; Toplumun kuralı, iyilik eden kişilerin iyilik bulacağı ve bulması gerektiğidir. İyilik yapan insanlar herkes tarafından sevilir, sayılır ve iyiliklerine karşılık iyilik görürler.

Yorum Yaz