İyilik ile İlgili Hikaye Örnekleri

Bu yazımızda iyilik ile ilgili hikaye örnekleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bir gün Cağaloğlu yokuşundan çıkıyordum. O yokuş adamın nefesini keser. Ama beni etkilemiyordu. Adımlarım çok hızlıydı. Kitapçıları gördükçe yavaşlıyordum. Kitapçıların vitrinlerini seyrediyordum. Eser isimlerini ve ciltlerini merakla izliyordum ve hafızama not ediyordum. Alamıyordum çünkü param yoktu.

Vefa Lisesi’nde yatılı olarak okuyordum. Yurtta herkes kendi halindeydi. Bense kitaplarla hemhal oluyordum. Bütün bunlar Cağaloğlu yokuşunda aklıma geliyordu. Hayat yokuştu. Cağaloğlu merkezi bir yerdi. Kitap deyince eser deyince akla Cağaloğlu gelirdi. Oradan Nuru Osmaniye’ye, oradan Beyazıt’a geçiyordum. Sürekli kitap satan yerlerde dolaşıyordum.

Kitap hayatım olmuştu. Kitaplar peşinde koşuyordum. Bütün servetimi kitaplara harcıyordum. Ailemin gönderdiği harçlığı ve okul sonrasında çalışarak kazandığım iaşeyi kitaba veriyordum. Yılmadan okuyordum. Okuyarak nefes alıyordum. Bir gün yine Cağaloğlu yokuşunda nefes almadan ilerlerken kitapçının vitrininde en çok aradığım ve hiçbir yerde bulamadığım bir eseri gördüm. İçeri girdim.

Elimle işaret ettim. Sahaf güldü. Heyecanlı olduğumu anlamıştı. Nihayet aradığın geldi dedi. Fiyatı çok pahalıydı. Sahaf beni eskiden tanırdı. Bu nedenle bana iyilik yapabilirdi. Sonuçta sahaftı. Halden anlardı. Eseri değer bilen biriyle buluşturacaktı. Bunu yapsa bir şey kaybetmezdi. Belki dükkan kirası aksardı ama satışları devam ederdi. Ben de ona ne kadar zorluk çektiğimi ve gece uykularımın kaçtığını söyledim. Okumadan yapamıyordum. Kitap almak gerekiyordu ve bu benim için ilaç almak gibiydi. En sonunda sahaf insafa geldi. Ebediyen rahat uyuyabileceğim bir şekilde eseri bana taksitle sattı. Dünyalar taksitle benim oldu.

İyilik ile İlgili Hikaye Örnekleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.