Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
İvme Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

İvme Nedir

Fizik dersinden aşina olduğumuz ivme nedir, ivme ne demek özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

İvme, hızın değişim hızı ya da hızın birim zamandaki değişim miktarına verilen addır. Hem büyüklü­ğü hem de doğrultusu bulunduğundan, hız vektörel bir niceliktir; benzer biçimde ivme de vektörel bir niceliktir. Hızın hem büyük­lüğündeki hem de doğrultusundaki değiş­meler ivmeyi etkiler. Bir doğru boyunca yol alan bir cismin hızının yalnızca büyüklüğü değişebilir; eğri bir yol izleyen bir cismin hızının büyüklüğü değişmese bile doğrultu­su hep değişir; bu da, eğri bir yol izleyen bir cismin ivmesinin hiçbir zaman sıfır olamaya­cağı anlamına gelir.

Bir doğru boyunca yol alan bir cismin hızı artıyor ise (yani hız vektörünün büyüklüğü artıyor ise) ivme vektörü, hız vektörü ile aynı doğrultuda ve aynı yöndedir; cismin hızı azalıyor ise (cisim yavaşlıyor ise) ivme vektörü hız vektörü ile aynı doğrultuda ama zıt yönlüdür. Bir zaman aralığındaki ortala­ma ivmeyi bulmak için, hızın bu süre içindeki değişimini, geçen süreye bölmek gerekir. İvmenin herhangi bir andaki değeri (ani ivme), hızdaki değişimin geçen süreye oranının bu süre sıfıra yaklaşırkenki limiti­ne eşittir.

Bir nokta, eğri bir yol üzerinde deviniyor ise, ivmesinin hız vektörünün doğrultu de­ğiştirmesinden kaynaklanan bileşeni hız vektörüne diktir ve yönü içeriye (izlenen yolun içbükey tarafına) doğrudur; bu bile­şenin büyüklüğü ise hızın büyüklüğünün karesinin izlenen yolun eğrilik yarıçapına r) bölünmesiyle bulunan değere eşittir v2/r). Hızın büyüklüğündeki değişiklikten kaynaklanan ivme bileşeni ise hız vektörü ile aynı doğrultudadır ve yönü, eğer hız artıyorsa, hız ile aynı yönde, hız azalıyorsa zıt yöndedir. Hız saniyede metre (m/sn) birimiyle ifade edilmişse, ivme birimi sani­yede saniyede metre (m/sn2) olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ebru dedi ki:

    pis yav nasıl bir konudur allah bu hocaların belasını versin

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781