Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

İthalat ve İhracat Nedir Kısa Bilgi

İthalat ve ihracat nedir kısa bilgi hakkında bilgi kısaca

Bir ülkenin kendisi dışındaki ülkelere mal ve hizmet satmasına ihracat adı verilir. Kelimenin karşılığı dış satımdır. Uluslararası alanda bir ülkenin güçlü olduğunun göstergesi ihracat miktarıdır. Dünyadaki ihracat payına göre sanayi ve ticarette en güçlü ülkeler Çin, Rusya, ABD, Almanya, Japonya ve Güney Kore’dir. Türkiye’nin ihracat rakamları ise bu ülkelerin 2-3 kat daha altında kalmıştır. Uluslararası döviz değerleri de ihracat payını değişikliğe uğratır. Yerli paranın değer kazandığı; yani dövizin düştüğü durumlarda ihracat rakamları düşer ve ticareti yapılan mallar değer kaybeder.

Bir ülkede üretilemeyen ya da ihtiyacı karşılamayan malların yurt dışından satın alınmasına ise ithalat adı verilmektedir. Dış alım olarak da ifade edilir. Kavram olarak ihracatın zıttıdır. Bir ülkenin dış ticaretteki payını belirlemede ihracat kadar ithalat da önemlidir. Eğer ithalat ihracattan fazlaysa ülke ekonomisi zarara uğrar. Kamu ya da özel sektör tarafından ithalat yapılabilmektedir.

İthalat ve İhracat Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Biri işte boşver ben insanım dedi ki:

  Abi çok iyi ya sosyal ödevimi yaptım kısaca teşekkürler mükemmel site

 2. Anonim dedi ki:

  Güzel olmuş teşekkür ederim

 3. tuğçe dedi ki:

  iyi güzel, kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ihracat ithalat ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  1. Anonim dedi ki:

   Beğenmişliğin bu kadarına da yuh diyorum ego olabildiğince tavan yapmış ama indirmesini biliriz.

 4. Ahmet dedi ki:

  ben de ithalat nedir ona baktım teşekkürler.

 5. sema dedi ki:

  Teşekkürler çok yardımcı oldu.

 6. burcu dedi ki:

  beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, ithalat ihracat hakkında bilgi kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

 7. Anonim dedi ki:

  çok harika

  1. defne dedi ki:

   çokk guzel bir site

Yorum Yaz