Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

İstiklal Marşının Yazılış Hikayesi

İstiklal Marşı yazılışı, İstiklal Marşının yazılış hikayesi hakkında kısaca. İstiklal Marşının yazılış hikayesi

Bütün ulusların bağımsız oluşlarının sembolü olarak bir ulusal marşları mevcuttur. Ve o ulus için bu marş her şeyden üstün tutulur. Türk ulusunun da ulusal hislerini ifade eden marş çok önemlidir. Bizim marşımızın adı İstiklal Marşıdır.

Ulusal marşımız olan İstiklal Marşını Mehmet Akif Ersoy kaleme almıştır. Ulusal marşımızın bestelenmesi görevini ise Zeki Üngör üstlenmiştir. Bu yolla ulusal marşımız da tarihe geçmiştir.

İstiklal Marşımız savaşın yıllarca sürdüğü, insanların yorgun düştü ve umutlarının tükendiği bir dönemde  kaleme alınmıştır ve bu ulusal marş milletimize umut aşılamıştır.

Bu dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma uygulanmıştır ve bir çok şair yarışmaya katılmıştır. Fakat Ersoy ısrarları reddederek yarışmanın sonucunda ödül olduğundan dolayı katılmak istememişti. Bunun ardından Milli Eğitim resmi bir dilekçe ile Ersoy’u davet etmiştir ve ödül almama koşulu ile yarışmaya dahil olmasını sağlamıştır.

12 Mart 1921 günü onaylanıp kabul edilen ulusal marşımızı Hamdullah Suphi okumuştur ve bütün vekiller ayakta alkışlayarak çok beğendiklerini ifade etmiştir. İstiklal Marşımız mecliste de üç kere okunarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşının yazılış hikayesi hakkındaki yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ALİ Osman GÖKCEN dedi ki:

    vallaha cok iyi yazmışsın

  2. ALİ Osman GÖKCEN dedi ki:

    Atatürk ülkemiz için bir Milli Marş yazılmasına karar verir.Ve bunun için bir yarışma düzenler ve başına para ödülü koyar.Ve söyler“En güzel Marşı yazan ödülü alır“der.Ve yarışmaya katılan herkes yazmayı bitirdiğinde Atatürk herkesin marşını halka duyurur.Ve 1.Mehmet Akif ERSOY seçilir. Atatürk ödülü Mehmet Akif ERSOY` A taktim eder.Ersoy ödülü istemez .“Bunlarla askrlere silah alınsı der.

  3. filiz dedi ki:

    ben şahsen çok beğendim, istiklal marşı hikayesi kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

Yorum Yaz