Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

İstiklal Marşı Ne Zaman Yazıldı ve Kabul Edildi?

Aşağıda İstiklal Marşı ne zaman yazıldı ve kabul edildi kısaca olarak ele alacağız.

İstiklal Marşı, milli marşımızdır. İstiklal Marşı, Milli Mücadele yıllarında yazılmıştır. Meclis tarafından kabul edilmiştir. İstiklal Marşı, anayasal olarak güvence altında bulunmaktadır. Milli şuur, birlik ve beraberlik oluşması için yazılmıştır. İstiklal Marşı, bayrağa yazılmış ve milletimize ithaf edilmiştir.

İstiklal Marşı, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan buhranlar ve kayıplar milletin takatinin bozulmasına ve ümidinin kırılmasına neden olmuştur. Ayrıca düşman devletlerin yeniden işgal girişimi başlatması da Anadolu üzerinde yeniden direniş hatları oluşturma ihtiyacı hissettirdiğinden milli birlik ve beraberliğe geçen günden daha fazla ihtiyaç duyulmuştur.

Bu sebeplerle bir milli marşın yazılma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Milli marş yazılması için Ankara Hükümeti meclisi bir yarış başlatmıştır. Mehmet Akif’in arkadaşları da bu yarışmayı kendisine haber vermişlerdir. Mehmet Akif ödülü kabul etmeyeceğini beyan ederek marşı yazmaya karar vermiştir. Bir gecede Ankara’da Tacettin Dergahı’nda marşı yazmıştır.

İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilmiştir. Bu tarihten itibaren meclis tarafından kabul edilip anayasal olarak güvence altına alınmıştır. Değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeler arasında bulunmaktadır. İstiklal Marşı daha sonra bestelenmiş ve son şeklini alarak resmi törenlerde okunur hale gelmiştir. İstiklal Marşı, milli birlik ve beraberliğimizin sağlanması için yazılmıştır.

İstiklal Marşı Ne Zaman Yazıldı ve Kabul Edildi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz