Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2018

İstiklal Marşı Nasıl Kabul Edildi Kısaca

Osmanlı Devleti’nin Mondros Ateşkes Anlaşması’nın ardından yaşadığı çöküş döneminin ardından yerel halk, Atatürk önderliğinde ipleri eline almıştı ve tüm yurtta başlatılan topyekün mücadele sayesinde düşman kuvvetleri neredeyse ülkeden atılma noktasına gelmişti. Hal böyle iken Osmanlı halkı ise uzun yıllar boyunca süren yıkım içerisinde bitap düşmüştü ve artık bağımsız, özgür bir devletin hayaliyle yaşamaya başlamışlardı. Bizlerin bağımsızlığımızın, mücadelemizin ve özgürlüğümüzün sembolü olan İstiklal Marşı da ortaya böyle bir dönemde çıkmıştır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, İstiklal Marşı nasıl kabul edildi kısaca sizlere bu konuda bilgi vereceğiz.

mehmet akif ersoy ile ilgili görsel sonucu

O dönemde verilen büyük mücadelede halkın bitkinliğinin farkında olan Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisinde, halkın milli duygularını coşturmayı başarabilecek ve insanların içine yeniden birliği ve beraberliği aşılayabilecek bir marşın gerekli olduğu konuları tartışılmaktaydı. Buradan yola çıkarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen talimatta, ülkenin içinde bulunduğu durum anlatılmış ve Türk halkından bu duygulara uygun, birliği ve beraberliği kuvvetlendirecek ve insanlara güç verecek bir şiir yazmaları istenmişti. En beğenilen şiiri yazan kişiye ise ödül olarak bir miktar para ödenecekti.

Mehmet Âkif, ilk başta para ödülü nedeniyle şiir yazmayı reddetmiştir. Ancak ondaki yeteneği bilen arkadaşları, Mehmet Âkif’e ısrar etmişlerdir ve sonunda şiiri yazdırmayı başarmışlardır. Tarih 12 Mart 1921 gününü gösterdiğinde ise Mehmet Âkif’in yazdığı şiir meclis içerisinde birinci kabul edilmiştir ve İstiklâl Marşı olarak belirlenmiştir. Söz konusu para ödülü ise savaş boyunca kahraman mücadeleler veren Türk ordusuna bağışlanmıştır.

İstiklal Marşı Nasıl Kabul Edildi Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sefa dedi ki:

    çok uzun ama güzel, kim hazırlamışsa eline sağlık, kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

Yorum Yaz