Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

İstiklal Marşı Kaç Kıtadan Oluşmuştur?

Bu yazımızda İstiklal Marşı kaç kıtadan oluşmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Milli Mücadele yıllarının sonlarına doğru gerçekleşecek olan Kurtuluş Savaşı’nda milli birlik ve beraberlik için, milli bir ruh oluşması adına Ankara Hükümeti’nin meclis kararıyla başlattığı Milli Marş yarışmasında seçilen İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır.

Yarışmanın ödülünü almamak koşuluyla yazılan marş, 12 Mart 1921’de meclis tarafından kabul edilmiştir. İstiklal Marşı, Türk Bayrağı’na ithafen yazılmıştır. İstiklal Marşı, 10 kıtadan oluşmaktadır. Resmi törenlerde ilk iki kıtası okunmaktadır.

İstiklal Marşı’nın ikinci ve son bestecisi Osman Zeki Üngör’dür. İstiklal Marşı, resmi törenlerde ve günlerde açılış ve kapanış mahiyetinde okunmaktadır.

İstiklal Marşı’nı yazan şair, İstiklal Şairi olarak anılmaktadır. Mehmet Akif Ersoy, marşı yazdıktan sonra, Allah bir daha bu millete böyle bir marş yazdırmasın, demiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Muhammet Ali dedi ki:

    İstiklal Marşı, 10 kıtadan oluşan eşsiz bir eser. Biz özel günlerde bayramlarda ve okullarda sadece ilk iki kıtasını okusak da bence her Türk vatandaşı bu marşın 10 kıtasını ezbere bilmeli.

Yorum Yaz