Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

İstek ve İhtiyaç Nedir

İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmek için ve olmadığında sıkıntı çektikleri koşullara ya da varlıklara “İhtiyaç” adı verilir. Biz insanların beslenmek, barınmak, giyinmek ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlara da “temel ihtiyaçlar” adı verilmektedir. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımız durumda ise bir eksiklik, yetersizlik duygusu ve dengesizlik hissedebiliriz ve temel ihtiyaçlar hemen hemen her canlıda benzerlik göstermektedir.

İnsanlar temel ihtiyaçlarının yanı sıra aynı zamanda sosyal ihtiyaçlara da gereksinim duyarlar. Örneğin; sinemaya gitmek, konsere gitmek, kitap okumak insanların birer sosyal ihtiyaçlarıdır. Çünkü bu ihtiyaçlar insanların arasındaki sosyal ve kültürel ilişkileri düzenler ve böylece insanlar daha mutlu bireyler olurlar.

İnsanların herhangi bir ihtiyacını karşılayacağını düşünerek bir nesneye ya da duruma karşı özlem duyması ya da arzulamasına “istek” adı verilmektedir.

İstekler, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için insanları güdüleyen bir güçtür diyebiliriz. İsteklerimiz sayesinde ihtiyaçlarımızı karşılamak için çaba harcarız ve böylece ihtiyaçlarımızı karşılamak için harekete geçmiş oluruz.

İsteklerimiz bizim yaşamımız için yaşamsal bir önem taşımayabilir bu nedenle de öncelikle ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız çünkü ihtiyaçlarımız yaşamsal önem taşımaktadır.

İstek ve İhtiyaç Arasındaki Fark Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Humeyra dedi ki:

  Kim kacinci sinifa gidiyor

 2. Rabia dedi ki:

  ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz örnek verir misiniz? Bir de istek nedir örnekler.

  1. Mehmet Fatih dedi ki:

   Ben yazdım çok güzel bunu yapana teşekkür ederim ❤️

 3. sevda dedi ki:

  Ben çok beğendim istek nedir kısa olarak hemen yazdım, öğretmen bunu beğenecek ihtiyaç nedir kısaca herkese teşekkür ediyorum. :)

  1. Anonim dedi ki:

   Uyku, yiyecek, içecek

   1. beyza dedi ki:

    ben şahsen çok beğendim, kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

    1. Eda dedi ki:

     Aynen işte ödevimde kullandım kısa ve anlaşılır olmuş öğretmen beğendi

 4. nurcan dedi ki:

  istek ve ihtiyaç yorum yapar mısınız

 5. Buse dedi ki:

  Ihtiyac siniflandirmasi nedir

  1. askı dedi ki:

   bu siteyi herkese öneririm

   1. hale dedi ki:

    ödevimi bitirdim istek nedir kısaca olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

Yorum Yaz