İstek ve İhtiyaç Nedir

İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmek için ve olmadığında sıkıntı çektikleri koşullara ya da varlıklara “İhtiyaç” adı verilir. Biz insanların beslenmek, barınmak, giyinmek ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlara da “temel ihtiyaçlar” adı verilmektedir. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımız durumda ise bir eksiklik, yetersizlik duygusu ve dengesizlik hissedebiliriz ve temel ihtiyaçlar hemen hemen her canlıda benzerlik göstermektedir.

İnsanlar temel ihtiyaçlarının yanı sıra aynı zamanda sosyal ihtiyaçlara da gereksinim duyarlar. Örneğin; sinemaya gitmek, konsere gitmek, kitap okumak insanların birer sosyal ihtiyaçlarıdır. Çünkü bu ihtiyaçlar insanların arasındaki sosyal ve kültürel ilişkileri düzenler ve böylece insanlar daha mutlu bireyler olurlar.

İnsanların herhangi bir ihtiyacını karşılayacağını düşünerek bir nesneye ya da duruma karşı özlem duyması ya da arzulamasına “istek” adı verilmektedir.

İstekler, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için insanları güdüleyen bir güçtür diyebiliriz. İsteklerimiz sayesinde ihtiyaçlarımızı karşılamak için çaba harcarız ve böylece ihtiyaçlarımızı karşılamak için harekete geçmiş oluruz.

İsteklerimiz bizim yaşamımız için yaşamsal bir önem taşımayabilir bu nedenle de öncelikle ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız çünkü ihtiyaçlarımız yaşamsal önem taşımaktadır.

İstek ve İhtiyaç Arasındaki Fark Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

8 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.