Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

İstanbul’un Fethinin Türk Tarihi Açısından Önemi Nedir?

Bu yazımızda İstanbul’un fethinin türk tarihi açısından önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İstanbul’un fethi, İslam dünyasında hep gaye olarak görülmüştür. Çünkü diğer fetihlerden farklı olarak Peygamber (a.s.) tarafından haber verilen fetihlerden olarak müjde kaynağıdır. Ayrıca komutan ve askerler için bir övgü bulunmaktadır.

Bu sebeplerle her Müslüman millet iktidar elde ettikçe İstanbul üzerine gelmiştir. Sahabe döneminden fethe kadar olan vetire hep bu yöndedir. Bu nedenle İstanbul’da birçok sahabi bulunur.

İstanbul’un fethinde Türklerin akınları da iktidar elde ettikçe artmıştır. Osmanlı Devleti’nin coğrafik şartları gereğince de bu akınlar hızlanmıştır. Birçok kez kuşatılan İstanbul, 29 Mayıs 1453’te II. Mehmet tarafından fethedilmiştir.

İstanbul’un fethinin Türk Tarihi açısından önemi şu şekildedir:

*Osmanlı Devleti toprak bütünlüğü sağladı.

*Osmanlı Devleti boğazlara hakim konuma geldi.

*Ekonomik ve sosyal refah arttı.

*İktidar gücü ve servet arttı.

*Anadolu tamamen Türkleşti.

*Dini ve kültürel etki arttı.

*İstanbul başkent oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. miray dedi ki:

    siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

  2. Miray dedi ki:

    Çooook güzel bir yazı olmuş. Benim de İstanbul’un fethi konulu bir performans ödevim var ve galiba bu bilgiler işime çok ama çok yarayacak. Bize yardım ettiğiniz sürece ödev yapmak daha kolay ve daha öğretici teşekkürler.

Yorum Yaz