Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

İstanbul’un Doğal Güzellikleri Nelerdir Kısaca

Aşağıda İstanbul’un doğal güzellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

İstanbul, ülkemizin en nadide şehirlerinden biridir. Tarihimizde Osmanlı Devleti tarafından Fatih Sultan Mehmed eliyle fethedilen bir şehir olarak tarihi yarım adadan, boğazlarda ve haliç burnundan oluşmaktadır. Coğrafyası itibariyle Anadolu ve Trakya toprakları olarak bilinen Asya ve Avrupa toprakları üzerinde günümüzde varlığını korumaktadır.

İstanbul’un doğal güzellikleri saymakla bitmez. En önemli güzelliği iki kıta arasında geçiş noktasında bulunması, İstanbul Boğazı’na sahip olmasıdır. Ardından Bizans dönemine kadar uzanan şehir yapısı Fatih ilçesi tarihi yarım ada şeklinde asıl eski İstanbul olarak bilinmektedir. Bu yarım ada içinde parklar ön plana çıkmaktadır. Su kemerleri,, surlar, sarnıçlar insan yapımı olarak göze çarpar.

Bunları çevreleyen ağaçlar, ormanlar, Avrupa ve Asya kıtalarında özellikle boğaza yakın koylarda korular şeklinde bulunmaktadır. Eski İstanbul’un dışına doğru çiftlikler de bulunmaktadır. Meyve bahçeleri, tarlalarda günümüz İstanbul’unda yer almaktadır.

Yedi tepeden oluşan İstanbul’un bütün bu tepeleri eski İstanbul içinde kalmaktadır. Günümüzde İstanbul Tekirdağ ve Kocaeli sınırlarına kadar dayanmaktadır. İstanbul’un her tepesinde bir selatin cami yer almaktadır. Bu bakımdan doğal güzellikleri tarihi mekanlar tamamlamaktadır.

Zeytinburnu, sarayburnu, Sarıyer, Beykoz, Şile İstanbul’un doğal güzelliklerinin mavi ve yeşil olarak buluştuğu alanlardır. Bu yerler hala korunmakta ve eski özelliklerini de taşımaktadır. İstanbul gelişmeye devam etmektedir.

İstanbul’un Doğal Güzellikleri Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mete dedi ki:

    İstanbul’un doğal güzellikleri say say biter mi ne kültürel mirası ne doğal güzellikleri ne tarihi yerleri bir kaç sene gezsen bitmez. Ne güzel böyle bir şehir de yaşamak.

Yorum Yaz