Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

İstanbul’da Yaşayan Rumlar, Niçin “İstanbul’da Kardinal Külahı Görmektense Türk Sarığı Görmeye Razıyız.” Demiş Olabilir?

Bu yazımızda İstanbul’da yaşayan Rumlar niçin “İstanbul’da kardinal külahı görmektense Türk sarığı görmeye razıyız.” demiş olabilirler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti tarihi boyunca bütün milletlere hakka, hukuka, adalete, hoşgörüye uygun olarak davranmıştır. Fetret devrinde bile Osmanlı’dan ayrılan bir millet görülmemiştir. Osmanlı Devleti’nin kurduğu İslam Medeniyeti hoşgörü ve adalet üzerine kuruludur.

Osmanlı Devleti’ndeki hoşgörü ve adalet şiarı Rumlara kardinal külahından, Türk sarığının daha kıymetli ve adil gelmesine neden olmuştur. Rumlar kendi dinlerinden olan kişilere güvenmemekle birlikte o güveni İslam olan kişilerde bulmuşlardır. Müslümanların samimiyetine inanmışlardır. Bu nedenle bu sözü sarf ederek adalet ve hoşgörü anlayışına işaret etmişlerdir. Rumlar, bu sözlerinde dünya tarihi açısından çok haklıdırlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    osmanlı devleti

  2. alptuğ dedi ki:

    İstanbul’da yaşayan Rumlar niçin “İstanbul’da kardinal külahı görmektense Türk sarığı görmeye razıyız.” demelerinin nedeni o insanlardan ne kadar fayda görmüş olduğunu anlatır.

Yorum Yaz