Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

İstanbul ve Çanakkale Boğazı Olmasaydı Hangi Ülkeler Daha Fazla Olumsuz Etkilenirdi?

Bu yazımızda İstanbul ve Çanakkale Boğazı olmasaydı hangi ülkeler daha fazla olumsuz etkilenirdi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı, Türkiye topraklarında bulunan boğazlardır. Asya ve Avrupa kıtalarını birleştirmektedir. Türkiye için Anadolu ile Trakya bölgelerini birleştirmektedir. Bu nedenle iki bölge üzerinde bulunan şehirlerin ve iki kıta üzerinde bulunan kıtaların kara ve deniz yoluyla birleşmesi söz konusudur.

İstanbul Boğazı, en önemli boğazlardan biridir. Ekonomik ve stratejik olarak ülkemizin kalkınmasını sağlamaktadır. İstanbul Boğazı, ekonomik kalkınmanın sağlanmasında ve ticari faaliyetlerin gerçekleşmesinde etkilidir. Çanakkale Boğazı da aynı şekildedir: Avrupa ülkeleri ile Asya ülkeleri arasında kara yolu bağlantısını sağlayan boğazlar ticari faaliyetlerin gerçekleşmesinde etkilidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. asiye dedi ki:

    İstanbul ve Çanakkale Boğazı olmasaydı bazı ülkeler daha fazla olumsuz etkilenirdi. Bu ülkelerin başında sınır komşularımız olan Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya ve Arnavutluk gibi ülkeler gelir.

Yorum Yaz