İstanbul İle İlgili Kompozisyon

İstanbul İle İlgili Kompozisyonlar Örnekleri uzun ve kısa, İstanbul Hakkında Kompozisyon

İstanbul Kompozisyon

Tarih boyunca pek çok devlete başkentlik yapmış olan İstanbul’un topraklarının yarısı Asya kıtasında yarısı ise Avrupa kıtasında yer almaktadır. Şehir hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en kalabalık şehridir. Bölgede geçim kaynaklarının oldukça fazla olması sebebiyle Türkiye’nin diğer illerinden oldukça fazla göç almaktadır.

İstanbul asırlardır pek çok devlete ev sahipliği yapması ve çok önemli ticari merkezler üzerinde bulunması sebebiyle bünyesinde köklü bir kültür birikimini ve tarihi eserleri de barındırmaktadır. Şehirde birçok müze, saray, sur, hisar turistik açıdan İstanbul’a katkı sağlamaktadır. Yılın her mevsimi Türkiye’den ve dünyadan birçok yerli ve yabancı turist şehri ziyarete gelerek İstanbul’a önemli miktarda turizm geliri bırakmaktadır.

İstanbul yedi tepenin üzerine, tarihi bir yarımadanın üstüne kurulmuş olan bir şehirdir. Şehrin güzelliği yıllarca şiirlere, romanlara konu olmuştur. Yahya Kemal Aziz İstanbul adlı şiirinde İstanbul’a hayranlığını dile getirir. Bununla birlikte pek çok müzisyen de İstanbul sevdalarını bestelerine, şarkılarına taşımışlardır.

Şehrin geçim kaynakları sanayi, ticaret, ulaşım ve turizmdir. Şehirde bulunan birçok üniversite İstanbul’u ayrıca bir ilim ve kültür merkezi haline getirmektedir. İstanbul’da hem vakıf hem devlet üniversiteleri olmak üzere birçok üniversite yer almaktadır. Boğaziçi Köprüsü, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı şehrin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerinden bazılarıdır.

İstanbul İle İlgili Kompozisyon Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hızlı Bir Şekilde Yazabilirsiniz.

25 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.