İstanbul Ankara Yüksek Hızlı Tren Durakları

Ankara İstanbul arası Yüksek Hızlı Tren (YHT) durakları belli oldu. Uçakların pabucunu dama atan yüksek hızlı tren durakları nereler, işe YHT durakları

Ankara-İstanbul yüksek hızlı treni toplam 9 durakta duracak. Ankara’dan İstanbul’a giden tren Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit ve Gebze’den geçecek son durağı ise  Pendik. Ankara’dan yola çıkacak  tren 3 saatte Pendik’e varacak.

İki il arasında yolcu taşıyacak tren aradaki mesafeyi 3 saate düşürecek. Vatandaşların daha ucuz ücrete Ankara-İstanbul arasında yolculuk etmelerini mümkün kılacak. Ankara-Eskişehir hattının faaliyete girmesinden sonra bir de Ankara-İstanbul hattının başlatılmasıyla yolcu taşımacılığında yüzde 10 paya sahip olan olan demiryolunun payı yüzde 78’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Ankara-İstanbul Yüksek hızlı tren, son durak Pendik’teki banliyö hattıyla Marmaray’a dahil edecek. Bu sayede Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz kolayca ulaşılacak.

yüksek hızlı tren

UÇAKLA YARIŞACAK

Ankara-İstanbul arasında faaliyet verecek yüksek hızlı tren, havayolunun pabucunu dama atacağı düşünülüyor. Neden mi ? Zaman bakımından aynı imkana sahip Yüksek Hızlı Tren biletlerinin otobüs biletlerinden biraz pahalı, uçak biletlerinden ise ucuz olacaktır. Bu nedenle havayolundan daha çok tercih edilecektir.

Ankara-İstanbul arasında uçakla seyahat eden biri uçak saatinin 45 dakika öncesinde Esenboğa Havalimanı’na varması gerekmekte ve havalimanına toplu taşımayla ulaşan bir kişini bu yolda 45 dakika harcamakta, uçakla Sabiha Gökçen’e yapılan seyahatin ardından havaalanından çıkış için 1 saate yakın süre harcanıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kadıköy’e ulaşım ise 1 saat sürerse uçakla Ankara-İstanbul arası 3-3,5 saat demektir. Bu hesaplamaya İstanbul trafiği ve önceden tahmini imkansız uçak rötarlarını eklemedik bile.

Ankara’dan İstanbul’a Yüksek Hızlı Trenle seyahat etmek için ise başkentteki hafif raylı sisteme dahil olan Ankara Garı’na ulaşım, 20 dakika sürmekte, Ankara’dan İstanbul’daki son durak olan Pendik’e ulaşımın 3 saat, Pendik’ten Kadıköy’e banliyö ile ulaşım 40 dakika sürerse toplamda yolculuk 4 saati bulur.

Ankara-İstanbul arasındaki mesafeyi iki ulaşım türü de aynı saatte kat ediyor. Ancak biri daha ucuz. Bakalım hangisi daha çok tercih edilecek.

İstanbul Ankara Hızlı Tren Durakları ve Varış Süresi Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.