İstanbul Adını Nereden Almıştır

Her ülkenin, şehirleri içinde en gelişmiş ve nüfusu en yoğun olan bir şehri vardır. Bu yazımızda Türkiye’nin en gelişmiş ili olan İstanbul adının kökeni konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

 

kiz-kulesiM.Ö 685 tarihinde Yunanlar, günümüz İstanbul sınırları içinde koloni kurmuştur. M.Ö 13. ve 11. yüzyıllarda Traklar, burada Semistra kendini kurmuştur. Kral Lygos döneminde ise Sarayburnu’na yani günümüzde Topkapı Sarayı’na Akropolis adı verilmiştir. Buraya Roma İmparatorluğu hakimiyet kurduğunda ise günümüz İstanbul’un adı Septimus Severus’un isteği üzerine Augusta Antonina olmuştur. I. Konstantin döneminde Roma başkenti olan İstanbul’un adı Nova Roma olarak değişti. I. Konstantin 337 senesinde öldüğünde ise şehrin adı Konstantinopolis olarak değiştirildi.

1453 dönemine kadar İstanbul’un bulunduğu nokta oldukça önemliydi bu sırada da bu döneme kadar şehrin adı aynı kaldı. Avrupa ve Asya arasında kapı görevi gören bu nedenle de ticaret, kültür ve diplomasi merkezi olan İstanbul, bu zaman zarfında “Poli” yani şehir anlamını aldı. Sonraki zaman dilimlerinde ise Osmanlı belgelerine a-sitan adını aldı bu kelime güzellikler diyarı anlamına gelmektedir. Osmanlı Devletinin son dönem tarihi belgelerine ise bu şehrin ismi a-stan-bol olarak geçmiştir.

İstanbul Adının Efsanesi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.