İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı?

Bu yazımızda israf nedir peygamberimizin ailesinin bu konudaki tutumu nasıldı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İsraf, sarf etmek kökünden gelmektedir. Anlam olarak boş yere harcamak anlamına gelmektedir. İsraf, bir şeyi yerli yerinde kullanmamaktır. Savurganlık yapmak, umursamadan harcamak, kıymet bilmemek, değer vermemek, gerektiği gibi kullanmamak, ziyan etmek anlamlarında da kullanılmaktadır.

İsraf, İslam dininin haram ettiği bir davranıştır. İslam’da haram olan en büyük ceza gerektiren olaylardan biri de israftır. Çünkü israf Allah’ın verdiğinin kıymetini bilmemek ve boşa harcamak anlamına gelmektedir. İsraf bir şeyi yerli yerinde kullanmamak olarak adaletsiz davranmak ve zulmetmek anlamlarına da gelmektedir.

Peygamber (a.s.)’ın ailesi, çok zor günler yaşamamıştır. Ayşe annemiz Peygamber (a.s.) için üç gün üst üste doymadan bu dünyadan göçüp gitti demiştir. Peygamber (a.s.), elinde avucunda ne varsa muhtaçlara dağıtmıştır. Sürekli olarak elindeki paylaşmış ve ihtiyaç sahiplerinin sorunlarını çözmeye çalışmıştır.

Bu nedenlerle israfın olmadığı bir ev olarak Peygamber (a.s.)’ın evi ve ailesinin tutumu örnek teşkil etmektedir. Adil bir peygamberin evinde ve ailesinde israf olması düşünülemez. Olsa bile Peygamber (a.s.) buna müdahale ederek durumu düzeltir. İsraf kötü bir şeydir. Toplumda maddi ve manevi kaynakların tümünün tükenmesine neden olur. İnsanları yokluğa, kuraklığa ve çoraklığa duçar eder. İsraf haram kılınmıştır.

İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.