İşleyen Demir Işıldar Atasözünün Anlamı

İşleyen demir ışıldar atasözünün anlamı: Durağan durumdan hareketli duruma geçmek ve çalışmak, insandaki hantallığı, isteksizliği ve uyuşukluğu söküp atar; onu canlı, yetenekli ve verimli kılar. Ruhen ve bedenen güçlendirdiği gibi, maddî yönden de kazançlı yapar.

İşleyen demir her zaman çalışır ve pas tutmaz. Atalarımızda bunu insanlara benzeterek çalışan insan bilgisini genişleterek hizmet alanlarını yukarılara çıkartacağını gösterir. İşleyen demirin paslanmayacağı gibi çalışan insanında düşmeyeceğini göstermektedir. İnsanlar zamanla güçlenerek istedikleri konumlara ulaşırlar. Geldikleri noktalar üst yerler olduğundan dolayı çalışan insanın topluma ve kendisine faydalı olacağını göstermektedirler.

Çalışan insanlar asla vazgeçmez ve yolundan devam eder. İnsanların yaptıkları işler doğrultusunda hareketleri de hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Nasıl bir demir çalıştıkça bakımı yapılır ve ışıldamaya devam ederse insanlarda öyledir. Sahip oldukları yetenekleri kaybetmedikleri gibi geliştirirler. Bir işle uğraşmayı bırakmamız sonucunda tekrar başlarken çok daha zorluk çekeriz.

İşleyen demirin değeri asla unutulmamalıdır. Her insan yerini bilerek işleyeceğini anlaması gerekmektedir. Bizde çalışmaktan asla kaçınmayarak işlerimiz azda olsa onlarla ilgilenerek yapmamız devam etmeliyiz.

İşleyen demir ışıldar anlamı nedir kısaca İşleyen demir ışıldar ne demektir açıklaması bilgi verdik.

4 yorum

  1. yha arkadaslar deveyi bir tutam ot uçurur yardan atasözünü biriniz açıklayıp yorum olarak yazabilir mi öğretmenimiz ödev verdi de ayrıca ben 19 yaşındayım haberiniz olsun thank youuu!!!!:D

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.