İslamiyetin Köleliğe Bakış Açısı Nasıldır? Bir Kompozisyon Yazınız.

Aşağıda İslamiyet’in köleliğe bakış açısı nasıldır bir kompozisyon yazınız kısaca olarak ele alacağız.

İslamiyet, Mekke’de nazil olmaya başlamıştır. İslamiyet’in indiği dönemlerde Mekke’de cahiliye dönemi hakimdi. İnsanlık tarihinde ve o dönem o coğrafyada insanların ticari meta gibi alınıp satıldığı ve güçlü ve zengin olan zalim insanların tahakkümü altında esir olarak köle şeklinde kullanıldığı bilinmektedir.

Kölelerin ticaretinin yapıldığı, köle sektörünün oluştuğu ve kölelerin de bu durumu kanıksadığı bir dönemde İslam nazil olmaya başlamıştır. İslam ilk olarak kölelik hakkında sessiz kalarak, tedrici bir şekilde yani yavaş yavaş köle statüsünü sosyal olarak düzeltmeye ve köleliği ortadan kaldırmaya başlamıştır. Bu süreçte sosyal olarak birçok hikmet yaşanmış ve gelecek nesillere örnek olmuştur.

Köleliğin statüsünün belirlenmesinde işçi statüsüne geçiş süreci başlamıştır. Öyle ki yediğinden yedirme ve içtiğinden içerme ile giydiğinden giydirme kuralları gelince köleliğin de bir hükmü kalmamıştır. İnsanların belli bir sosyal seviyede, müreffeh bir hayat yaşayarak ihtiyaçlarını karşılaması gayet normaldir. Bir de savaşların yaşandığı bir dönemde Müslümanların elini güçlendiren bir koz olarak müşriklere karşı kullanılması da köleliğin kaldırılmasının ertelenmesine neden olmuştur.

Kölelik insanlık dışı bir şeydir. Bir insanın akıl sahibi olarak bir kişinin sadece sosyal statüsünden dolayı tahakkümü altına girmesi kabul edilemez. Hiçbir insan buna icbar edilemez. İslam hür ve müreffeh bir hayat ortaya koyar.

İslamiyet’in Köleliğe Bakış Açısı Nasıldır Bir Kompozisyon Yazınız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.